"Enter"a basıp içeriğe geçin

Altın Nedir? Altına Yatırım Yapmadan Önce 3 Dakika Oku!

Günümüzün Yatırım Aracı: Altın!

Yatırım yapacak bir fikir bulamıyorsanız ve elinizdeki parayı harcamaktan korkuyorsanız, size önerim altın olacaktır. Geçmişten bugüne kadar herkes tarafından ileriye dönük bir yatırım aracı olarak kullanılmıştır. Altın, piyasaya düşen bilgilerle ve dünya ekonomisi nedeni ile zaman zaman fazla dalgalanmaktadır. Genellikle, aşırı derecede zarara uğrattığı pek görülmemiştir. Çoğu zaman reel olarak kazanç sağlamıştır. Bu nedenle, ev hanımları tarafından da sıkça talep edilir. Çünkü, kadınlar erkeklere göre daha garanticidir.

Neden Altına Yatırım Yapıyoruz?

Ülkemizde en iyi ve en az riskli yatırım aracı olarak görünen altın, güvenilir bir yatırım aracıdır. Geçmiş verilere baktığımızda da en fazla reel kazanç getiren emtia olarak altını sayabiliriz. Dünya ekonomisinin durumundan dolayı inişler çıkışlar yaşasa bile, kesinlikle yatırımcıları yarı yolda bırakmamıştır. En eski yatırım yöntemlerinden biri olan altın, asla küçük ülkelerin büyük sorunlarından etkilenmez ve iniş çıkışları diğer yatırım araçlarına göre daha dengelidir. Dolar ve euro gibi itibari bir değeri yoktur. Değeri, kıymetli maden olmasından gelir.

Ülkeler arası savaşlarda ve savaş söylemleri sırasında da güvenli liman olan altına bir talep oluşabilir. Örneğin; Abd, Rusya, Çin gibi küresel çapta etkili ülkelerin savaş havası yaratması gibi durumlarda fiyatları etkilenebilir. Zambiya’da altın talebi artsa dahi fiyatlar üzerinde etkisi olmaz. Altın fiyatları, ülkemizin dışında şekillenir. Bizim taleplerimiz fiyatların yönünü pek etkilemez. Son 5 yılda dolar bazında altının grafiğini sizin için bir görselle gösterelim. Görsel, investing.com üzerinden alınmıştır.

‘’Altına neden yatırım yapmalıyız?’’ diyorsanız, dünyanın her yerinde mutlaka paraya dönüştüğünden de bahsedebiliriz. Kıymetli bir madendir, sınırlıdır ve bu nedenle bütün ülkelerde değerlidir. Altını bozdurmak için ister Türk Lirasına, isterseniz euro ve dolar cinsinden dövizlere çevirebiliyorsunuz. İki örnek düşünelim: Kuyumcuya giderek altınını bozdurup TL alarak çıkan bir vatandaşımızı hayal edin. Diğer yandan da savaştan kaçan bir ülke vatandaşının yanında altın taşıyarak gittiği ülkede yaptığı dönüştürme işlemini hayal edin. Yanında kendi ülkesinin parasını taşısa ne olurdu? Ya geçmeyecekti ya da değer kaybı çok yüksek olacaktı.

Altın, herkesin anlam yüklediği bir madendir. Normal zamanlarda Altın Transfer Sistemi ile beraber altınlarınızı bankalar arasında kolayca transfer edebiliyorsunuz. Tabii ki hal böyle olunca, altın kolay bir ödeme yöntemi de sayılıyor.

Hangi Altın Çeşidine Yatırım Yapmalıyız?

Fiziksel olarak altın almaya karar verdiyseniz hangisini seçmek en mantıklı karar olurdu? Altın çeşitlerine yatırım yapmayı düşünen insanlarımız bazen büyük bir yanılgı içerisine giriyor. Altın alımında ve satımında aradaki fark, hangi altın çeşidinde az ise o çeşide yatırım yapmak nokta atışı olacaktır. Özellikle işçilik parası da işin içine eklendiğinde, aradaki fark bir hayli büyüyor. Bu durumdan korunmak için yeni yatırımcılara gram altın önerebiliriz. Tüm altın çeşitlerine göre daha az işçiliği bulunan gram altında, aradaki alım-satım farkı da büyük oranda azalıyor.
Farklı çeşit altına yönelmek istiyorsanız, ikinci seçeneğiniz Cumhuriyet altını olmalıdır. Çünkü, altın çeşitlerinin işçilik sıralaması gram, Cumhuriyet ve düz bilezikler olarak karşımıza çıkıyor.

Kaç Gram Altın Çeşitleri Bulunuyor? Altın nerede saklanmalı?

Ziyaret edeceğiniz tüm kuyumcularda 1 gram, 2,5 gram, 5 gram, 10 gram ve 20 gram altın çeşitleri bulunmaktadır. Bütçenize ve güven durumunuza göre sizin için uygun olanını seçebilirsiniz.

Eğer fiziksel altını bir yatırım aracı olarak seçtiyseniz, altınlarınızı banka hesaplarında saklamanızı önerebilirim. Bazı bankalarda değerli eşyalar için de kasa açtırabiliyor, tüm değerli eşyalarınızı ufak bir ücret karşılığında kasalara koyabiliyorsunuz. Altın aldığınızda nereye koymalıyım diye düşünmek yerine, çalınma ve kaybolma riskine karşın mutlaka bankaları kullanın.

Altına Yatırım Yapmadan Önce Borsa Takibi

Altın, bir veya birkaç ülkeye bağımlı olarak fiyatlanmaz. Buna rağmen dünya üzerinde yaşanacak bazı olumsuzluklar ve siyasi durumlar altın fiyatlarını tetikleyebiliyor. Ufak tefek iniş çıkışlar daima yaşanabiliyor.
Vadeli işlem ve opsiyon piyasalarında da kendinizi güvenceye alabilirsiniz. Yazımızda geçen altına yatırım yapma fikrini, sıradan vatandaşın gözüyle okumanızı isterim. Altın, sıkça söylenen adı ile güvenli limandır. Vatandaşın ve piyasanın bakışı da böyledir.

Eğer altını borsada günü gününe takip edeceğim, anlık olarak alım-satım yaparak bu işten para kazanacağım diyorsanız fiziksel olarak hiç almamalısınız. Bankalarda açtırdığınız altın hesaplarınızla alım-satım yaparak rahatlıkla yatırım yapabilirsiniz. Bütçenize uygun seviyede olduğu zaman ve yeterli araştırmayı gerçekleştirdikten sonra altın fiyatlarının yükseleceğini düşünüyorsanız internet üzerinden alım satım yapabilirsiniz.


Altın, yıllardır kendini koruyor ve yatırımcıları memnun etmeyi başarıyor. Siz de yüksek riskli ve farklı yatırım araçlarına yönelmek yerine, daha garanti olarak gördüğünüz bir alanda yatırım yapmak isterseniz rahatlıkla alabilirsiniz. Alma veya satma kararı size aittir. Yazımız tavsiye değil, ihtimal içermektedir.

Not: Yatırım tavsiyesi içermemektedir. Altın nedir ve nerede fiyatlanmaktadır sorularına cevap vermek için yazılmıştır. Yatırım yapan güzel insanları bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Al, sat, tut ve benzeri yatırım tavsiyelerine guvenlipara.com üzerinde yer verilmemektedir.

Not: Paranızı en iyi değerlendirecek kişi sizsiniz. Güzel günlerde kullanmanızı dileriz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.