"Enter"a basıp içeriğe geçin

ATM’den Havale ve EFT Nasıl Yapılır?

Tüm bankaların verdiği kartları sisteminde kabul eden, günümüzde bankacılık işlemlerinin birçoğunun üzerinde yapıldığı yere ATM denir. İşlem yapılırken şube olup, olmaması önemli değildir. Seyyar bir bankacılık işlemi sunar. Anlaşmalı bankaların kartlarıyla ATM’den işlem yapmak ücretsizdir ve bu işlemlerden komisyon alınmaz. Örnek verilecek olursa; Vakıfbank kartınız var ve herhangi bir şekilde Vakıfbank ATM’sine ulaşamadan acil bir para işleminizi yapmanız gerekirse, diğer banka ATM’leri sizden komisyon alır. Bu durumun Bankacılık Kanunu’nda yeri vardır. Bu yazının amacı ATM’lerden yapılan ve en çok kullanılan işlemlerden ikisini kapsar: ATM’den havale ve eft işlemi nasıl yapılır?

ATM’ler üzerinden Havale ve EFT işlemi yapılabilir mi?

Sorunun cevabı şartlar sağlandığında ‘EVET’ olacaktır. Eğer kullandığınız ATM, sizin bankanıza ait ATM ise müşteri numaranızı kullanarak; eğer ATM başka bir bankaya aitse kartınız aracılığıyla bu işlemleri yerine getirebilirsiniz. ATM’ler havale ve EFT işlemleri için işlem ücreti isteyebilir; fakat bazı şubesiz bankacılık hizmeti veren ATM’lerde bu komisyon ücreti alınmaz.

ATM’den havale yapılırken izlenecek adımlar nelerdir?

Bankanıza ait bir ATM bulduğunuz takdirde havale işleminiz için yapacağınız işlemler şunlardır:

  • Kartınıza ait şifreyi girdikten sonra ana menüde yer alan ‘para transferi’ ya da ‘para gönderme’ seçeneğine tıklayınız.
  • ‘Banka hesabı’ sekmesini bularak, istenilen bilgileri doğru şekilde giriniz. Bu bilgiler T.C. kimlik numarası, IBAN veya hesap numarası içereceği için doğruluklarını kontrol etmeniz; işlemin doğruluğu için çok önemlidir.
  • Havale onayını verdiğinizde işlem tamamlanacaktır.

ATM’den EFT yapılırken izlenecek adımlar nelerdir?

ATM üzerinden EFT yapmak için yine bankanıza ait bir ATM bulmanız gerekir. Sırayla şu işlemleri takip etmelisiniz:

  • ‘Para gönderme’ veya ‘para transferi’ seçeneğini işaretledikten sonra gelen sekmelerde ‘Başka banka hesabına’ ya da ‘EFT’ yazılarını bulmanız gerekmektedir.
  • IBAN ve T.C. kimlik numarasını girdikten sonra onay kutucuğunu işaretleyiniz. Bu sayede EFT işleminiz kolaylıkla tamamlanacaktır.

Yukarıda bahsedildiği gibi bu tarz işlemlerde farklı bankaların ATM’lerini kullanmanız bazı komisyon ücretleri vermenize sebep olacaktır. Bunu istemiyorsanız, mobil bankacılık veya internet bankacılığını tercih edebilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.