"Enter"a basıp içeriğe geçin

Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka Hesabına Konulan Blokenin Sebebi Nedir?

Banka hesabına konulan blokeler ekseriyetle devlet dairelerinden kaynaklıdır. Ödenmemiş borç tutarları, vergi vs. banka hesabınıza konulan blokenin ana sebebidir. Diğer sebeplerden biri ise ticari kurumlara olan borcunuzdur. Banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır diye düşünmeye devam ediyorsanız yazımı okuduktan sonra sorunuzun cevabını bulacaksınız.

Banka Hesabındaki Tüm Tutara Bloke Konulur Mu?

Blokeler borç tutarına göre yapılmaktadır. Örneğin 700 liralık bir borç tutarınız var ve düzenli olarak gelir durumunuz 1700 lira ise; o hâlde bloke koyulacak tutar 700 liradır, geri kalan 1000 lirayı kullanabilirsiniz. Borcunuz tutarı taraflarca üst yazı yazılarak bankalara gönderilir. Bazı bankalar borç miktarının belirtilmesine karşın tüm hesaba bloke koyar ve müşterisi olan kullanıcıların işlem yapmasını engeller. Bazı bankalar ise tutar belirtilmemiş ise tutarı öğrenmek istediği bir yazıyla taraflara geri dönüşte bulunur. Öğrendiği tutar kadar bloke yapma işlemini gerçekleştirir.

Bankalar Hesaba Hangi Koşullarda Bloke Koyma Yetkisine Sahiptir?

Bankalar hesabınıza yalnızca iki durum ekseninde bloke koyma eylemine teşebbüs eder. Bu iki durum ise kısaca şöyle açıklanabilir. Birinci seçenek olarak devlete ait borçlar, ikinci olarak ise bir şahıs ya da bir ticari kuruma borçlu olmak.

Hesabıma Konulmuş Bir Bloke Varsa Nasıl Öğrenebilirim?

Banka hesabınıza bloke konulup konulmadığını öğrenmek istiyorsanız, müşterisi olduğunuz bankanın şubelerinden birine giderek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Daha kolay olan bir başka yol ise internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığının yanı sıra telefon bankacılığı da aynı imkanlardan yararlanmanızı sağlar. Bu üç yol ile en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

Banka Hesabım Yoksa Bloke Konulabilir Mi?

Eğer bir banka hesabınız yok ise tarafınıza konulacak bir blokeden söz edilemez. Bloke konma işlemi kesinleştirilmiş ise tüm bankalara yazı gönderilir ancak hesabınız olmadığı için bu işlem gerçekleştirilemez. Yeni bir banka hesabı açılışını bu bloke bildirisinden sonra gerçekleştirirseniz. Taraflarca hesabınız tespit edilmediği ve ilgili bankalara bildirilmediği sürece bu yeni açmış olduğunuz hesabınıza bloke konulması durumu gerçekleşmez. Eğer tespit edilir ve ilgili bankaya bloke konulması gereken tutar hususunda bir yazı gönderilirse bu yeni açtırmış olduğunuz hesabın bloke olması durumu mevcudiyetini korur.

Banka Hesabıma Konulan Blokeyi Nasıl Kaldırırım?

Banka hesabınıza konulan blokenin kaldırılması durumu şu koşullar ekseninde gerçekleşebilir; tarafınız adına, borcunuz olan ve bloke koymak hususunda bankanıza borcunuz tutarının bloke edilmesi durumu için yazı gönderen kurumlarla -devlet daireleri, kişiler, şirketler…- görüşüp, blokenin kaldırılması için eğer ki düzenli gelir teminatınız var ise borcunuz tutarının yapılandırılması talebi doğrultusunda, tarafların bildirdiği bir üst yazı ile her ay olmak üzere, borcun tamamı bitene kadar ödeme yapmaktır. Diğer bir yol ise borcun tamamını yapılandırma yapmadan -eğer ihtimal ve kudret dahilinde ise- kapatmak olacaktır. Banka hesabına konulan bloke kolaylıkla çözülebilir.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.