"Enter"a basıp içeriğe geçin

Banka Kredilerinde Ödenen Sigorta Masrafları Geri Alınabilir mi?

Bankalardan çekilen kredi türleri arasında müşterilerin vermek zorunda olduğu sigortalar bulunmaktadır. Aslında sigorta konusunda herhangi bir şekilde BDDK tarafından zorunluluk bulunmadığını ancak bankaların bu konuda müşterilerini zorunlu bıraktıklarını belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de kredi çekim işlemleri sırasında ödenen sigorta masraflarının geri alınması mümkün müdür?

Geri alınabilir mi?

Bankadan kredi çekeceğiniz zaman ödediğiniz sigorta masraflarının geri alınmasının mümkün olmadığını belirtmek istiyoruz. Bunun nedeni ise bankaların kredi çekimi sırasında sizlere imzalatmış olduğu kağıtlar arasında kendi rızanız ile kredi sigortası ödediğinize dair evrak imzalamanız bunun önünü kapatmaktadır. Bankaların haksız bir şekilde aldığı dosya masraflarını Tüketici Hakem Heyetlerine başvuruda bulunarak alma şansınız olmasına rağmen, yapılan sigortalar için Hakem Heyetlerine başvuru yaptığınız zaman olumsuz bir cevap alma durumu söz konusu olacaktır.

Yazılı olarak sizlerin onayını alan bankalar bu konuda önünüzü kapatmıştır. Bu yüzden de sigorta işlemleri sırasında ödediğiniz ücretleri almanız mümkün değildir.

Ancak şöyle bir yolun bulunduğunu sizlere açıklamak istiyoruz. kredi çekim işlemleri sırasında bankaların sizlerden ücret alarak adınıza sigorta şirketlerine sigorta yapmasından sonra sizler kredi çekiminde ödediğiniz paraların ücret iadesini sizin adınıza sigorta yapılan şirkete başvuru yaparak isteme şansınız bulunmaktadır. Ancak bu konuda büyük bir olasılıkla olumsuz cevap alacağınızdan dolayı , paranızı geri alma şansı bulunmamaktadır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.