"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bankaların Kara Listesinden Nasıl Kurtulurum

Bankalardan aldığınız kredileri düzenli ödemez, kredi kartlarının aylık ödemelerini geciktirir, eksik yatırır ya da ödemez iseniz Merkez Bankası sizi idari takibe alır. İdari takip süresinde de herhangi bir  gelişme göstermezseniz, adınız Merkez Bankası tarafından kara listeye alınır. Kara listeye alınmanız demek, bankalarla gerçekleştireceğini tüm işlerin bir anda durması demektir.

Kara listeye giren müşterilerine bankalar hiçbir konuda yardımcı olmaz. Kredi alamaz, kredi kartı talebinde bulunamazsınız. Kara listede kalma süreniz 5 yıldır. Bu süre içerisinde bankalarla olan bütün diyalogunuz kesilir. Kara listeden kurtulmak için yapmanız gereken tek şey, borcunuzu düzenli ödeyerek bu süreden önce bitirmektir. Borcunuzu düzenli ödemeniz ve 5 yıldan önce bitirmeniz durumunda Merkez Bankası sizin isminizi kara listeden çıkarır ve güvenilir müşteriler arasına alır.

Bu durumdan sonra artık bankalarla aranızda hiçbir sorun kalmaz. Ancak Merkez Bankasının listesinden silinseniz bile bankaların kendi kara listesinden silinmeyebilirsiniz. Bankalar her ne kadar Merkez Bankasına bağlı olsa da, her bankanın hatta bankanın her şubesinin kendine ait bir politikası vardır. Her banka kendi politikasını uygular ve aynı bankaların şubeleri bile farklı tutum sergileyebilir. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, bankaların sizin adınızı kendi kara listesinden silmemiş olması garip gelmemelidir. Tabii bu her banka için geçerli değildir. Sizi kara listeden silmeyip hala işlemlerinizi gerçekleştirmemekte kararlı olan bankaların yanı sıra size bütün kapıları açan bankalarda olacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.