"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bankaların Yaptığı Hayat Sigortası Yasal mı?

Bu makalemizde Bankaların yaptığı hayat sigortası yasal mı sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Bilindiği gibi her gün binlerce insan bankalardan kredi alıyor. Bankalar kredi verirken aynı zamanda müşterilere hayat sigortası yaptırıyorlar.

Peki bu durum yasal mıdır?

İnsanlara kredi imkanı sunan bankalar kredi verirlerken aynı zamanda hayat sigortası da yaptırıyorlar. Örneğin 36 aylık geri ödemeli kredi çektiğinizde banka size 48 ay hayat sigortası yapabilir ama bankaların kredi verirken zorunlu olarak yaptırdıkları hayat sigortasında birtakım uyanıklıklar yaptıkları belirlendi.

Aydın Ağaoğlu Hukuka Aykırı Tüketiciler Birliği Onur Kurulu Başkanı olarak bankaların kredi verirken bunun yanında hayat sigortasının satılmasının hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Aydın Ağaoğlu bankaların kredi verirken bununla birlikte hayat sigorta hizmetinin kendilerinden satın alınmasını dayatmalarının hukuki bir dayanağının olmadığını vurguladı.

Bazı bankalar borcuna sadık müşterilerin borçlarını aksattırmadan geri ödedikleri ve kredi süresi bittiği halde yaptıkları fazladan sigorta paralarını müşterilere iade etmedikleri belirtiliyor.

Bu durumda müşteriler Aydın Ağaoğlu’nun verdiği bilgilere dayanarak Sanayi İl Müdürlüğüne gidip şikayette bulurlarsa tüketici kanununun 25 inci maddesine göre bankalar para cezasına çarptırılabilir

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.