"Enter"a basıp içeriğe geçin

EFT ile Havale Arasındaki Fark Nedir ?

EFT ile havale arasındaki farkları belirtmeden önce her iki terimin de açıklamalarını yapmak daha doğru olur. EFT saatleri ve detayları yazımızda.

EFT nedir?

Elektronik ortamda para transferi olarak bilinen EFT farklı bankalar arasındaki para iletimine olanak tanıyan elektronik altyapısı olan bir sistemdir.

Diyelim ki İş Bankası’ndan Halk Bankası’na herhangi bir hesaba para transferi yapmak istiyorsanız EFT para transfer sistemini kullanabilirsiniz.

Elektronik fon transferi anlamına gelen EFT günün her saatinde yapılamaz. EFT yoluyla  para transfer etmek istiyorsanız sabah 8.00 ile akşam 17:30 arasında transferinizi gerçekleştirmeniz gönderdiğiniz paranın hesaba geçmesi için yeterlidir. Hem de aynı gün karşı taraftaki mudi transfer edilen parayı alabilir.

Bu saatler dışında( mesai saatleri)  bir bankadan farklı bir bankaya göndereceğiniz para mesai saatleri dışında olduğu için diğer bir iş gününe sarkar. Örneğin cuma akşamı saat 18.00 da EFT yaparsanız karşı bankadaki hesaba bu paranın geçmesi pazartesi gününe sarkacaktır.

Gelelim havale işleminin ne olduğunu açıklamaya

Havale işlemi aynı bankanın iki farklı şubesi arasında yapılan para transferine verilen addır. Örneğin Akbank Diyarbakır şubesinden İstanbul Akbank şubesine havale yolu ile para gönderirsiniz.

EFT sisteminin bir özelliği de kurumlar arası para transfer işlemlerinin alt yapısı olmasıdır. Merkez Bankasında bulunan EFT-EMKT sisteminden geçip onaylandıktan sonra EFT yoluyla para aktarımı tamamlanmış olur.

Tek Yorum

  1. Ali Karlı Ali Karlı 12 Haziran 2018

    EFT ile havale arasındaki farkı öğrendim sonunda tşk ederim siteniz çok faydalı bi site.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.