"Enter"a basıp içeriğe geçin

Eğitim Kredisi Nasıl Alınır Başvuru Şartları

İhtiyaçlarımızı karşılamaya yönelik birçok kredi tipi var. Kredilerin önemli bir kısmı mal ve hizmet satın almak için bize finansal anlamda kaynak yaratma amacı taşıyor ancak kaliteli bir yaşam sürdürmek, iyi bir eğitim almak ve gelecek kurmak adına faydalanabildiğimiz çok özel bir kredi mevcut. Öğrenim hayatında maddi destek almak isteyen kişiler için, bankalar eğitim kredisi adı altında düşük faiz oranlı ve makul vadeli krediler sunuyor!

Tahsil Hayatınız Yarıda Kalmasın

Artık üniversite okumak, yüksek lisans ya da doktora yapmak hele ki yurtdışında, oldukça maliyetli. Herkesin bütçesi bunu karşılamaya yetmeyebilir, ya da maddi zorluk çekmeden üniversitesi bitirip daha rahat bir ortam yakalamak adına destek mahiyetinde kredi kullanılabilir. Bu anlamda bankaların sunduğu eğitim kredisi teklifleri, tam da kara kara düşünen öğrenciler için! Okul hayatı boyunca rahat bir maddi duruma sahip olmak isteyenlere, ailesine yük olmak istemeyenlere göre hazırlanmış bu kredi.. ile eğitime kaldığınız yerden devam edeceksiniz. Bireysel ihtiyaç kredisi kapsamında değerlendirilebilen bu kredi türü, son yıllarda ihtiyaç kredisinden ayrılarak daha makul koşullara sahip bir kredi modeline dönüştürülmüştür. Eğitim kredisi almak için bir sebebiniz varsa, bunu bir gereksinim olarak görüyorsanız şimdi kredinin detaylarına gelelim…

Eğitim Kredisi Kaç Bin TL’ye Kadar Verilebiliyor?

Her bankada eğitim kredisi adıyla geçmeyen ihtiyaç kredisi modeli, özel bir yapıya sahip. Özel okullar kapsamında da değerlendirilen ve yalnızca üniversite için değil, aynı zamanda lise öğrencilerinin ihtiyaçları adına da çekilebilen bu kredi sayesinde bütçeniz rahatlayabilir. Bankalar öğrenim kredisini minimum 10 bin TL ile 20 bin TL arasında sunuyor. Bunun en üst noktası ise ortalama 100 bin TL. Yani çocuğunuzu bir özel okula göndermeyi düşünüyorsanız, ya da özel üniversiteye göndermek aklınızda varsa 4 senelik eğitim hayatı giderlerini, eğitim kredisi çekerek anında karşılayabilirsiniz. Üstelik diğer kredilere göre, faiz oranlarının düşük olduğunu göreceksiniz. Dosya masrafı ise neredeyse yok denecek kadar düşük bir miktarda.

Eğitim Kredisi Sigorta Masrafları

Eğitim kredisi de diğer krediler gibi tabi olduğu standart banka uygulamalarını barındırıyor. Bu anlamda kredi verilirken uygulanan sigorta işlemleri ve sigorta kesintileri, masrafları her banka için fark içermektedir. Kredi için araştırdığınız bankanın, bu konudaki uygulamalarını da incelemeniz önemlidir. Eğer yalnızca faiz oranlarına bakıp ve vade üzerinden taksiti hesaplayıp kredi başvurusu gönderirseniz, yarın sigorta giderleri ve benzeri masraflar konusunda cebinizden çıkan ‘ummadık giderler’ can sıkıcı bir noktaya da gelebilir.

Eğitim Kredisinin Başvurusunda Hangi Belgeler İstenmektedir?

Eğitim kredisi, her ne kadar bir bireysel kredi kapsamında yer alacak konseptte olsa da, eğitime özel bir yapıda olduğu için bankalar bu krediyi verirken bazı belgeleri, başvurularda şart koşmuşlardır. Standart kredi başvuru belgelerinin dışında ek olarak talep edilen iki belge vardır;

Eğer özel üniversitede okuyan birisi için kredi alınacaksa, bankalar bir öğrenci belgesi istemektedir. Bu belge, mevcut okulun öğrenci işleri başkanlığından imzalı ve mühürlü olmalıdır. Son 6 ay içinde alınmış olmalıdır.

Şayet bir özel okul için eğitim kredisi alınıyorsa, okulun kazanıldığına dair bir ÖSYM sonuç belgesi bankalar tarafından talep edilmektedir. Kredinin miktarı da kazanılan okula bağlı olarak ve sizin beyan ettiğiniz şekilde hesaplanır.

Tek Yorum

  1. eğitim sitesi eğitim sitesi 29 Nisan 2020

    Eğitim kredisi almak, ihtiyacı olan insanların eğitimi için oldukça önemlidir, olmazsa olmazdır. bu makaleniz de oldukça işlevsel ve işe yararlı olmuş. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.