"Enter"a basıp içeriğe geçin

En Ucuz Konut Kredisi Hangi Bankadan Çekilir?

Ev sahibi olmak mı istiyorsunuz? Düzenli bir geliriniz söz konusu ise herhangi bir bankadan konut kredisi talep edebilir ve bir ev sahibi olabilirsiniz. En ucuz konut kredisi hangi bankada ise o bankadan kredi çekebilirsiniz. Öncelikli olarak bakmanız gereken bankanın size vermiş olduğu faiz oranıdır. Vade uzunluğuna bağlı olarak size en uygun faiz oranını veren bankayı tercih edebilirsiniz. Vade uzunluğu ne kadar kısa olursa, faiz oranı da o kadar düşük olur. En ucuz konut kredisi için yapmanız gereken tek şey bankaların konut kredileri için vermiş olduğu faiz oranlarıdır. Tabi hiçbir banka size ihtiyacınız olan nakit paranın hepsini vermez. Bankalar satın alacağınız evin fiyatının en fazla %80’i kadar kredi imkânı sağlayabilirler bu rakamları da bankanın görevlendirilmiş olduğu ekspertizler yapar. Alt sınır ise bankaların verdiği kredi türlerine göre farklılıklar gösterebilir.

En Ucuz Konut Kredisi ve Ekstra Masraflar

En ucuz konut kredisi çekerken de bir takım masraflar ödemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Ödemeniz gereken masrafların başında banka kredi kullandırma ücreti gelir. Bunun yanında ise.. ekspertiz ücreti, banka ve sigorta muameleleri vergisi gibi bir takım sigorta masrafları da bulunmaktadır. Bu masraflar, bankanın kendisini garantiye alabilmek için yaptığı bir takım uygulamaların masrafıdır. Banka sizi sigortalıyor. Kredi borcunuz bitmeden ölürseniz, sigorta masrafları karşılayacak ve banka da mağdur olmamış olacak. Kredi çekerken illaki masraf ödemek zorundasınız. Ancak daha az masraf ödeyerek konut kredisi de çekebilirsiniz. En ucuz konut kredisi çekebilmek için; satın alacağınız evi bankaya ipotek ettirmeniz gerekmektedir. Eğer satın alacağınız evi bankaya ipotek ettirirseniz, konut kredisi borcunuzu ödeyene kadar o evin yasal tüm hakları bankaya ait oluyor. Bankaya olan borcunuzu ödeyene kadar hiçbir resmi işlem yapamıyorsunuz. Örneğin evi satamıyorsunuz. Eğer en ucuz konut kredisi borcunuz bitmeden evinizi satmak isterseniz, belirli bir masraf ödeyerek kredinin iptalini gerçekleştirebiliyorsunuz. İpotekli en ucuz konut kredisi çekmenin bir diğer özelliği ise kefil gerektirmemesidir. Satın alacağınız evi bankaya ipotek ettirirseniz eğer kefil bulmak ile uğraşmıyorsunuz. Evi ipotek ettirdiğiniz için banka zaten kendisini garantiye almış oluyor. Bu yüzden kefil ihtiyacı hissetmiyor. Bankalar ipotek edecekleri evi seçerken, kolay satılabilir olmasına da dikkat ediyorlar.

En Ucuz Konut Kredisi İçin Faiz Türleri

En ucuz konut kredisi çekebilmek için bankaya giderseniz eğer, sizin karşınıza iki farklı faiz türü çıkartırlar. Sabit faizli konut kredisi ve değişken faizli konut kredisi olarak iki farklı konut kredi faiz türleri vardır. Sabit faizli konut kredisi belirli taksitlerle, bankaya olan konut kredisi borcunuzu ödeme imkânı sağlar. Değişken faizli konut kredisi ise bankanın belirlemiş olduğu kredi endeksine bağlı olarak aylık kredi taksitlerini belirler. Piyasadaki dalgalanmaya göre şekillenir.  Piyasadaki değişkenlik riski banka ile krediyi çeken kişi arasında olduğundan dolayı değişken faizli konut kredisinin faiz oranı da diğerlerine göre biraz daha düşüktür. En ucuz konut kredisi çekebilmek için iyice araştırma yapmanız gerekmektedir. Konut kredisi faiz oranları ve vadesini detaylı inceledikten sonra sitenin sağ altında bulunan kredi hesaplama aracı ile de en ucuz konut kredisi faiz oranlarını ve daha fazlasını hesaplayabilirsiniz. Ancak kredi faizleri zaman zaman değişikliğe uğramaktadır. Bankadan bankaya da değişkenlik gösterir. Siteden aldığınız veriyi, belirlemiş olduğunuz bankanın internet sitesinden de teyit etmenizi tavsiye ederiz. Bunun dışında tüm bankalarla görüşmek ve araştırmak yerine kredi danışmanlık şirketleri yoluyla da bu meşakkatli işleri kolayca halledebilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.