"Enter"a basıp içeriğe geçin

En Uygun Konut Kredisi Çekmek İçin Hangi Banka

Ülkemizdeki konut sektörü son yıllarda giderek yükselen bir hareketlilik yaşıyor. Özellikle büyük kentlerde inşa edilen siteler, tüketicilerin artan “nitelikli konut” ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik projelerden oluşuyor. Ancak birçok aile için bir ev satın almak ince elenip sık dokunması gereken, etkileri hayat boyu sürebilecek kadar önemli bir finansal karar. Dolayısıyla en uygun konut kredisi için bilinçli bir tercih yapmak adına piyasadaki kredi kuruluşlarını iyi incelemek ve karar vermeden önce alınacak kredinin faiz oranı dışındaki verilerini de değerlendirmek gerekiyor. Sizlerle en düşük konut kredisi faiz oranlarını ve seçim yaparken dikkat etmeniz gereken hususları paylaşmak istedik.

2018 Haziran itibariyle bankaların açıkladığı verilere bakıldığında, en düşük konut kredisi faizinin %0,98 ile Ziraat Bankası tarafından verildiği görülüyor. 100.000 TL ve 120 ay için yapılan hesaplamaya göre bu kredinin toplam geri ödemesi 167.000 TL civarında olduğu görülüyor. Sıralamada ikinci en düşük konut kredisi ise %0,99’lik faiz oranı ile Garanti Bankası tarafından sunuluyor. Son dönemde düşük faiz oranları ile dikkat çeken Kuveyt Türk ise %1.01 ile en düşük konut kredisi listemizin üçüncü sırasında yer alıyor.

En Düşük Konut Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konut kredisi kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli parametre faiz oranı olsa da, bazen biraz daha yüksek faiz ödemeyi göze almanız daha doğru olabilir. Ülkemizdeki tüm konut kredileri, 5582 sayılı tutsat kanunu kapsamında sunuluyor. Bu kanun bankaların yapacakları işlemlere ciddi sınırlamalar getirdiğinden, sektörde öne çıkmak isteyen bankalar farklı kampanya ve paketler sunuyorlar. Örneğin Garanti Bankası’nın yatırım amaçlı ev satın almak isteyenler için sunduğu konut kredisi veya Citibank’ın kendi evini inşa etmek isteyenler için sunduğu arsa kredisi sizin için daha uygun olabilir.

En Uygun Konut Kredisi ve Faiz Oranı Yanılgısı

En uygun konut kredisi faiz oranını yakalamak için piyasayı sürekli takip etmeniz doğru bir yaklaşım olsa da, şansınızı arttırmak için bundan biraz daha fazlası gerekiyor. Bankaların dönemsel kampanyalarını takip etmeniz çok önemli. Ayrıca faiz oranının düşüklüğü ilk bakışta aldatıcı olabilir. Kredi kullanımı esnasında bankalar sigorta ücreti ve kredi tahsis ücreti aldıklarından, bu ek maliyetleri de toplam faiz ile birlikte hesaba katmalısınız. Ayrıca birçok konut kredisi paketi, satın alınacak evin bedelinin %100’ü oranında kullanılamıyor. Bu tip krediler için ya ciddi bir peşinat ödemeniz, ya da var olan başka bir gayrimenkulünüzü teminat olarak göstermeniz gerekiyor. Bankaların “%100 Mortgage” adıyla sundukları konut kredisi paketleri ise genellikle yüksek faiz oranları ile sunuluyor.

Uzmanlar, konut kredisi piyasasının en çok etkilendiği alanların başında siyasi istikrar olduğunu belirtiyorlar. Dengeli bir ekonomi, tüm finansal araçların faiz oranlarının düşmesini sağlasa da konut kredilerinde durum bunun ötesinde. Çünkü toplumun ciddi bir kesimi gelecekteki ekonomik duruma dair öngörüsü ile hareket ederek kendini “sağlama almayı” tercih ediyor. Geri ödemesi uzun yıllar boyunca sürecek olan bu denli ağır bir finansal karar için aslında bu durum son derece doğal. Uzmanlar, yeni ev alma planı yapan tüketicilerin en uygun konut kredisi faizi beklentilerinin, ülkede yapılan yerel ve genel seçimlerdeki oy oranlarına dahi ciddi etkisi olduğunu belirtiyorlar. Zira seçmenler, ülkedeki siyasi atmosferin dengeli olmasından yana tercih kullanıyorlar.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.