"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ev Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzün aktif ve hızlı şehir yaşamı, özellikle büyük şehirlerde yaşayanlar için ev fiyatlarını “ulaşılabilir” olmaktan çıkarmış bulunuyor. Yani birçok tüketici için bir ev satın alabilmenin tek yolu uzun vadeli kredi kullanmaktan geçiyor. Bankalar da piyasadaki bu ihtiyacı iyi değerlendirdiğinden, her müşteri kitlesi için ayrı birer ev kredisi kampanyası bulmak mümkün. Bu kadar seçeneğin arasında kendiniz için en uygun ev kredisi seçimini yapmak, iyi bir ön araştırma ile mümkün. Başlamadan önce, ülkemizdeki tüm konut kredilerinin 5582 numaralı “tutsat” veya halk arasında bilinen adı ile “mortgage” yasası çerçevesinde sunulduğunu hatırlatalım. Ülkemizde yaşanan 2001 krizinin ardından ekonominin genel bir çöküntüye uğramasını önlemek için birçok düzenleme yapıldı. Özellikle mevcut hükümetin yaptığı düzenlemelerle bankacılık sektörü ciddi anlamda “sıkı” bir kontrol altına alındı. Bu da bankaların ev kredisi verirken çok “uçuk” koşullar sunmalarını.. önleyen ve rekabeti daha kontrollü sınırlar içerisine sokan en önemli etmen olarak ortaya çıkardı.

Ev Kredisi Nasıl Seçilir?

Ev satın alırken kredi kullanmak finans uzmanları için yalnızca rakamlara dayalı bir “fizibilite” hesabı olsa da, gerçek hayattaki yansımaları bakımından ev kredisi demek hayatınızın neredeyse en önemli kararı demektir. Yirmi yıla varan vadelerle sunulan ev kredileri, hayatınızın en verimli dönemi boyunca yüklü aylık ödemeler yapmanızı gerektirirler. Bu nedenle en uygun ev kredisi için araştırmaya başlamadan önce, satın almak istediğiniz evi belirlemelisiniz. En iyi koşullar altında alacağınız bir kredi ile dahi ucu ucuna ödeyebileceğiniz bir evi, veya vade süreniz içerisinde değeri düşmesi beklenen bir evi kredi kullanarak satın almamalısınız. Aynı şekilde “ileride değeri yükselince satar kâr ederim” düşüncesi ile de ev kredisi almamanızı öneriyoruz. Geçmiş yıllarda ABD’de yaşanan ve Başbakan’ın deyimi ile ülkemizi “teğet geçen” mortgage krizi aslında birçok tüketicinin fiyat yükselişi beklentisi ile ev kredisi kullanmasından kaynaklanmıştır. Satın alacağınız evi seçip bu tür bir evin sizin gelir ve yaşam standardı seviyelerinize uygun olduğuna emin olduktan sonra, en uygun ev kredisi için araştırmalara başlayabilirsiniz.

Ev Kredisinin Gizli Maliyetlerine Dikkat Edin

Ev kredisi ararken yalnızca faiz oranlarına bakmak yapabileceğiniz en “bariz” hata olacaktır. Zira bankaların sunduğu ev kredisi kampanyaları yalnızca faiz oranlarını kapsamaz. Alım-satım masrafları, kredi kullandırma ve ekspertiz ücretleri, başvuru ücreti gibi başlangıç maliyetleri en popüler gizli maliyetler arasında yer alır. Bunların haricinde bankaların zorunlu kıldığı bireysel yaşam sigortası veya DASK gibi maliyetler de aslında ev kredisi ödemelerinizin birer parçası olacaktır.

Birçok tüketici ev kredisi ararken bankaların tüm koşullarını araştırarak resmin tamamını görebildiğini ve doğru bir finansal analiz yapabileceğini düşünerek hata yapmaktadır. Ancak satın alacağınız ev için ödeyeceğiniz tüm vergi ve aidatlar da aslında vade süreniz boyunca ödeme yükünüzü arttıracak kalemlerdir. Yani her ay bankaya yatıracağınız parayı değil, her ay o ev için ödeyeceğiniz toplam tutarı hesaplamalısınız.

Ev Kredisi Aylık Gelir ve Peşinat

Aylık gelir, tüm bankalar için en önemli kredibilite ölçüm unsurudur. Yani düzenli bir aylık gelirinizin olması ve bu gelirin kaynağının devlet memurluğu maaşı veya kira gibi “güvenilir” bir yer olması, bankaların size kredi kullandırmasını kolaylaştıracaktır. En uygun ev kredisi için araştırma yaparken dikkatinizi çeken düşük faiz oranlarının ayrıntılarını incelediğinizde, bu kampanyalarda satın almak istenen gayrimenkulün toplam ekspertiz değerinin en fazla %50’si veya %75’i için kullanılabileceği gibi ibareler görürsünüz. Bu da ev kredisi kullanımında peşinatın en önemli faydasıdır. Yani peşinatı ne kadar yüksek tutabilirseniz, o kadar düşük bir faiz oranı alabilirsiniz. Uzmanlar özellikle ülke genelinde konut kredisi faizlerinin %1’den düşük olduğu dönemlerde yüksek peşinatlı krediler kullanmanın daha avantajlı olduğunu belirtiyorlar.

En uygun ev kredisi kullanırken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da, sabit veya değişken faiz seçimidir. Sabit faizli ev kredilerinde başlangıç maliyetleri daha düşük olsa da ülke genelindeki ekonomik durumun iyileşmesi ile birlikte faizlerin düşmesinden yararlanmanız ancak kredinizi yeniden yapılandırmak anlamına gelen “refinansman” işlemi ile mümkün olacaktır. Ancak değişken faizli kredilerde ülke genelindeki faiz düşüşlerinden otomatik olarak yararlanırsınız.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.