"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ev Kredisi Alırken En Sık Yapılan Hatalar

Hayat boyunca bütün ailelerin olmasını istediği ve yeter ki olsun dediği ev sahibi olma arzusu eskiye göre günümüzde daha kolay bir hale geldi. Bankalar ile olan ilişkilerin günümüzdeki gibi gelişmediği dönemlerde insanların çalışarak uzun bir süre para biriktirmeleri ve sonrasında ev yaptırmaları veya almaları gerekmekteydi. Ancak günümüzde bankaların sağladığı ev kredisi sayesinde uzun yıllar çalışıp didinerek para biriktirmek yerine bankadan çektiğiniz ev kredisi sayesinde evinizi alıyorsunuz ve krediyi bankaya taksit taksit ödeyerek hem evinize sahip oluyorsunuz hem de ödemelerinizi peşin olarak yapmıyorsunuz. Uygun kredi imkânlarından yararlanarak ev sahibi olmanız günümüzde gerçekten kolaylaştı.

Ev Kredisi Vade Sürelerinin Avantajları ve Dezavantajları

Ev kredisi diğer bir adıyla konut kredisi, kredi talep eden kişiye konutun teminat edilmesi şartıyla verilen bir tüketici kredisidir. Genellikle bankalar tarafından verilen konut kredisinin ödeme vadesi 5 ve 30 sene arasında tüketicinin isteğine göre değişiklik göstermektedir. Türkiye üzerinde faiz oranlarının sabit olduğu konut kredisi yani tercih edilen vade boyunca ödenecek olan taksit miktarının değişmemesi tüketiciler için çok güzel bir avantajdır. Ancak bankalar tarafından kredi maliyeti riskinin istenilen faiz oranının içerisinde hesaplanması bu avantajın oluşmasını engellemektedir. Bankalar tarafından ev kredisi verilirken değişken faizli kredinin uygulanmaması nedeniyle bankaların bu tutumu oluşmaktadır. Ancak Mortgage yasası ile bu durumun ortadan kalkması beklenmektedir. Her çeşit kredi başvurusunda bulunurken olduğu gibi ev kredisi tercihlerinde de kişilerin yaptığı ve çok önemli hatalar vardır. Bunlara dikkat edilmediğinde kredi tercihlerinizi ve ödeme koşullarınızı sağlıklı bir şekilde yapamamış olursunuz. Sizler için en çok yapılan hataları tespit ederek ev kredisi tercihlerinizde hata yapmamanızı sağlamaya çalışacağız.

Ev Kredisi Alırken En Çok Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kredi ödemeleri yapılırken gelir ile ödeme taksitleri arasındaki uyumu sağlamak gerekmektedir. Tüketicilerin dikkat etmediği ancak sonradan pişman olunan noktalardan olan taksit tutarının ailenizin gelir bütçesini geçmesi dikkat edilmesi gerekilen noktalardandır. Kredi taksitinizin ailenizin gelirinin yaklaşık olarak 3/1 ini geçmemesi geçim sıkıntısına düşmemeniz için dikkat edilmesi gerekilen bir noktadır. Ev kredisi alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise kredi başvurusunda bulunduktan ve kredi almaya başladıktan itibaren elinize geçen tüm dokümanları saklamalısınız. Bunun sebebi ise banka ile başladığınız herhangi bir problem sonucunda veya ödediğiniz ama geri almak istediğiniz masraflar için mahkeme başvurularında her ödemeniz için aldığınız belgeler gerekli olacaktır. Banka tarafından verilmek istenmeyen veya verilmeyen tüm belgeleri talep edin ve alın. Ev kredisi alırken en çok yapılan bu hatalara dikkat edildiğinde sağlıklı bir kredi işlemi yapmış olacaksınız. Diğer yapılan ve dikkat edilmesi gereken bir hata da imzaladığınız sözleşmeleri mutlaka okumalısınız.

Okuduğunuz sözleşmeler dâhilinde almış olacağınız kredi hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olurken aynı zamanda bilginiz dışında bir işlem uygulanmaması konusunda dikkatli olursunuz. Özellikle ev kredisi alırken tüketicilerin takıldığı ve bankaların istekleri dahilinde hareket ettiği bir nokta vardır ve burada yapılan hata maddi zarar olarak geri dönecektir. Eğer siz konut kredisi için başvuru yaptırdıysanız bankaların yaptığı gibi birçok sigorta yaptırmak zorunda değilsiniz. Konut kredisi için deprem sigortası dışında hiçbir sigorta gerekli değildir ve birçok insan bunun bilincinde olmadığı için bankalar tüketicilere birçok sigorta yaptırmaktadırlar. Ev kredisi konusunda en çok yapılan bu hataları siz yapmazsanız maddi zararlarınız olmayacak ve sağlıklı bir kredi dönemi yaşamış olacaksınız.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.