"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ev Kredisini Nasıl Hesaplanır ?

Bir yatırım aracı olarak ya da ailenizin barınacağı bir ev almak istiyorsanız ve bunun için hazır nakit paranız bulunmuyorsa, bankaların bu gibi durumlar için oluşturmuş olduğu ev kredilerinden faydalanabilirsiniz. Ev kredileri; ev almak isteyen ancak elinde hazır nakit bulunmayan kişiler için ideal bir imkândır. Ancak ev kredisi çekebilmek için de bazı kurallar söz konusudur. Bankadan bankaya değişiklik gösterse de ev kredileri genel olarak belirli kurallar içerisinde verilmektedir. Ancak her bankadan ev kredisi çekmemelisiniz. Ev kredisi hesaplama konusunda öncelikle dikkat etmeniz gereken yer, vade uzunluğu ve faiz oranı arasındaki ilişkidir. Size en uygun vade uzunluğunu seçip, faiz oranının da en düşük olduğu bankayı tercih etmelisiniz. Ancak her banka için ayrı ayrı araştırma yapmanız gerekecek. İşte bu gibi bir sorunu ortadan kaldırmak için internetten veya bu konuda online danışmanlık veren kurumlardan bilgi edinebilirsiniz.

Ev Kredisi Hesaplama İçin 2 Farklı Yöntem

Ev kredisi hesaplama için birkaç bankanın uyguladığı farklı iki yöntem vardır. Bu yöntemlerden birisi hiç peşinat ödemeden, ihtiyacınız olan paranın %100’ünü karşılayan kredi, diğeri ise satın alacağınız evi, kredi çekeceğiniz bankaya ipotek ettirerek ihtiyacınız olan paranın en fazla %75 – 80’ini karşılayan kredi. Hiç peşinat ödemeden ev kredisi çekebilmek için en ideal yöntem ilk anlattığımdır. Ancak bu yöntemi kullanabilmek için 1 eviniz olmalı, 2. evinizi alırken her iki evinizi de bankaya ipotek ettirmelisiniz. Ev kredisi hesaplama yöntemi bu şekilde işlemektedir. Bu yöntem genellikle birkaç evi olanlar için geçerlidir. 1 ev varken, 2. evi satın alabilmek için başvuran kişileri bankalar hiç geciktirmeden kabul etmektedir. Çünkü bankalar da kendi bünyesini garanti altına almak zorunda. Çünkü müşteri bankadan aldığı krediyi ödemezse ya da krediyi ödeyeceği aralıkta ölürse, banka mağdur olur ve zarara uğrar. Ancak ipotek ettirildiği için banka o evleri kendi bünyesine kaydeder ve zarardan kurtulmuş olur.

Ev kredisi hesaplama için geçerli olan diğer yöntem ise ötekine göre biraz daha farklıdır. Üzerinize kayıtlı hiç eviniz yok iken bir ev satın almak isterseniz eğer, birçok banka aynı yöntemi uygular. Satın almak istediğiniz evi kredi çekeceğin bankaya ipotek ettirmeniz gerekmektedir. Böylelikle banka da kendisini garantiye almış olur. Eğer sabıkanız yoksa ve belirli bir geliriniz var ise her banka size kredi verir. Ancak ev alabilmek için bankadan kredi çekmeniz yeterli olmaz. Çünkü bankalar ev kredisi hesaplama yaparken satın alacağınız evin fiyatının tamamını karşılamazlar. En fazla %75 – 80 oranındaki miktarı karşılarlar. Geriye kalan %20 – 25’lik bölümünü sizin karşılamanız gerekir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.