"Enter"a basıp içeriğe geçin

Evraksız Kredi Çekilebilir Mi?

Genel ihtiyaçlarımız, yatırımlarımız veya ticari faaliyetlerimiz için kredi kullanımı artık son derece yaygın. Bankalara atacağımız bir SMS ile, bir dakika içinde kredi başvurumuzun sonucunu öğrenebiliyoruz. Düzenli gelire sahip, maaş bordrosunu bankaya sunabilecek kişilerin kredi alma konusunda herhangi bir problem yaşaması söz konusu değil, ancak krediler konusunda en çok akıllara takılan soru, gelir belgesi ibra etmeden evraksız kredi almanın mümkün olup olmadığıdır.

Evraksız kredi, yani bankaya gelir belgesi ile diğer gerekli evrakları sunmadan alabileceğiniz bir kredi birçok banka için söz konusu değildir. Bankalar, düzenli geliri olmayan kişilere kredi vermeye sıcak yaklaşmamaktadır. Ancak bu demek değildir ki, gelir belgeniz yoksa evraksız kredi almak imkânsızdır. Farklı gayrimenkul seçenekleri ile ya da ticari faaliyetler ile gelir elde eden.. biri olabilirsiniz. Bu tarz gelirler de bankalar tarafından kredi başvurularında dikkate alınabilir. Kısacası kredi almak için, bireysel ihtiyaç kredisi ya da yatırımsal amaçlı ev kredisi, araç kredisi, dönemsel krediler arasında değerlendirebileceğimiz bayram kredileri, yılbaşı kredileri gibi diğer krediler farklı gelir ifade etme yolları sayesinde artık herkes için mümkündür.

Sigortalı Çalışmış Biriyseniz Evraksız Kredi Sizin İçin Mümkün

Eğer kredi başvurunuz esnasında bir işsizseniz, ancak geçmiş dönemde sigortalı bir çalışansanız bankaların evraksız kredi seçeneği sizin için de uygundur. Türkiye’de maalesef milyonlarca kişi sigortasız, sosyal güvencesiz bir şekilde çalışıyor. Bundan ötürü gelirlerini belgeleyemiyorlar, ancak siz altı ay boyunca primini yatırmış bir eski çalışansanız, bankaya bunu belgelediğiniz takdirde evraksız kredi için başvuruda bulunabilirsiniz. Bankalar kredi puanınıza göre, teslim ettiğiniz sigorta prim belgesine göre başvurunuzu değerlendirme altına almaktadırlar. Ancak bu durumda, yine de herhangi bir gelir sahibi olduğunuzu gösteren bir belge sunmanız istenir. Kira aldığınız bir ev ya da diğer gelir getiren ticari faaliyetler Akbank, Garanti, İş Bankası, HSBC ve ING gibi kredi veren bankalar tarafından istenmektedir.

İpotek Yoluyla Evraksız Kredi Nasıl Alınır?

Bankalar, gelir belgesi konusunu ilk sırada gündeme getiriyor. Çünkü verdiği kredinin vade süresi içinde düzenli olarak ödenmesi en önemli önceliklerden birisidir. Eğer belgeleyebileceğiniz bir gelir anlamında maaşınız, bordronuz yoksa bu durumda ipotekleyebileceğiniz malvarlığınız yardımınıza koşar. Ev ya da araç ipotekleme yolu ile bankalardan kredi çekebilirsiniz. Evraksız kredi konusunda en çok tercih edilen yöntem budur. Alabileceğiniz kredi miktarı ve vade, faiz koşulları bireysel bankacılık danışmanınız, ipoteklediğiniz miktar ve bu malların ekspertiz miktarı üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak ipotek yolu ile evraksız kredi çekerken en çok dikkat etmeniz gereken konu, yılların birikimi ile satın aldığınız evlerin, arabaların kredinin ödenememesi durumunda hacze düşebilme ihtimalidir. Bundan ötürü çok zaruri ihtiyaçlar belirmedikçe ipotekleme yolu ile evraksız kredi bir risk olarak düşünülebilir. Bankalarla mahkemelik olmamak ve finansal ihtiyaçlarınızı istediğiniz düzeyde karşılamak için yapmanız gereken ihtiyacınıza uygun bir şekilde gelir belgesiz kredi başvurusunda bulunmaktır.

Bankalar, ipotekle kredi çekmek isteyen müşterilerine bu sürecin masraflarını da fatura etmektedir. Kredinin miktarı ne olursa olsun, ekspertiz ücreti, kredi için zorunlu kılınabilen sigorta masrafları ve ipoteğin tahsis ücreti de kredi tutarınıza faiz dışında eklenmektedir. Bankaların evraksız kredi için sundukları faiz ve vade üzerinden hesaplanan toplam borç tüm bankalarda aynı olmayabilir, ancak ekspertiz ücreti ve ipotek masrafları hemen hemen her yerde aynıdır.

Evraksız Kredi Vaadi ile İnsanları Aldatan Kişiler

Bir mali ihtiyacın içine düştüyseniz ve her yerde kredi almak için araştırmalar yapıyorsanız, karşınıza kötü niyetli insanlar çıkabilir. Gelir belgesiz, evraksız kredi konusunda danışmanlık hizmeti verdiğini iddia eden bu kişiler, herhangi bir banka görevlisi değildir. Bankaların bireysel danışmanları ile temas kurmuş komisyoncu, aracı kişilerdir ve kredi başvuru dosyanızı düzenleyerek kredinizi kabul ettirebileceklerini iddia ederler. Yaptıkları yasal olmamakla birlikte, size kredi vermeyi başarsalar dahi bankaların faiz oranları dışında aldıkları komisyon oranlarının %10 – %20 arasına değiştiğini söyleyebiliriz. 100 bin TL’lik bir kredi çektiğinizde bu insanlara binlerce liranızı kaptırmayın. Broker olarak da bilinen bu kişilerin yaptıkları illegal kredi verme faaliyetleri mali polis tarafından takip edilmektedir ve başta İstanbul olmak üzere evraksız kredi vaat eden kişilere operasyonlar düzenlenmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.