"Enter"a basıp içeriğe geçin

İhtiyaç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

İhtiyaç kredisi bankalar tarafından kişilere sağlanan finansal bir destektir. Kenarda birikmiş paranız bulunmuyor ve kredi çekmeyi düşünüyorsanız sizler için en uygun olan yöntem ihtiyaç kredileri oluyor. Kredinizi çekmeden ve kredi hesaplamanızı yapmadan önce ihtiyacınız olan miktarı ve ödeme yapacağınız vade miktarını belirlemeniz gerekiyor. Eğer bu konuda sizler için en uygun olan bankayı bulmak istiyorsanız araştırma yapmanız da fayda var.

İhtiyaç kredisi çekmeden önce bir takım şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bütçenize göre en ideal olan kredi miktarını belirlemelisiniz. Bankalar da zaten bu konuda sizlerin gelir belgelerinize göre kredi miktarını belirlemektedir. Bu sayede ödeyemeyeceğiniz bir borcun altına girmezsiniz ve bankanız da kendisini garanti altına almış olur. Kredi hesabınızı yaparken borç miktarınızın ödeme durumunuzu aşmaması çok önemli. Bireysel kredi kullanacak iseniz en fazla 48 aya kadar vade yapabiliyorsunuz. Hesaplama yaparken bu durumu göz önünde bulundurunuz.

Bankaların kredi hesaplama sistemlerini merak ediyorsanız birde o konuya değinelim.

Bankaların Kredi Hesaplaması

İhtiyaç kredisi ödemeleriniz yaparken taksitlerinizde masraf, anapara, vergi ve faiz ödersiniz. Anaparanız, çekmiş olduğunuz nakit miktarıdır. Ne kadar çekmişseniz ana paranız odur. Bankanızın size sunmuş olduğu faiz oranı ise faiz olarak geçiyor. Bankanız her ay ne kadar faiz oranı ödeyeceğinizi size belirtmektedir.

Dosya masrafı gibi tutarların hesaplaması ise bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Dosya masrafını bazı bankalar hiç talep etmezken bazı bankalar da dosya masrafınızı geri almanızı sağlayabiliyor. Kredi masrafınız ise bazı bankalar tarafından size ödenen paradan otomatik olarak kesilmektedir. Vergi kesintileri ise devlet tarafından otomatik olarak belirleniyor. İhtiyaç kredilerinin içerisinde %15 oranında Kaynak Kullanımı Destekleme Formu ve %5 oranında BSMV fonu bulunmaktadır. Kullanacağınız aylık faiz oranı üzerinden bu formların tutarı da hesaplanmaktadır. Sigorta masraflarınızı kredi almadan önce kontrol etmeniz de fayda vardır. Çünkü bazı bankalar kredi verme şartı olarak sigorta şartını size sunabilir.

Tüm bu işlemleri tek tek belgelemeniz ve hesaplamanız gerekir. Ardından bankanıza giderek hesaplamalarınız ile birlikte karşılaştırmalar yaparak kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.