"Enter"a basıp içeriğe geçin

İpotekli Kredi Nasıl Çekilir?

Bu yazımızda sizlere kredi çeşitlerinden biri olan ipotekli kredi hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Bildiğiniz gibi her insan, geleceğini garantiye almak ve rahat bir yaşam sürdürmek ister. Bu yüzden bir takım yatırımlar yapar. Gelecek yatırımı olarak görülen gayrimenkul alım satımı da en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Ancak herhangi bir gayrimenkulü alabilmek için herkesin hazır nakdi bulunmayabilir. Herhangi bir mal ya da gayrimenkulü satın alabilmek için hazır nakit bulunmayan insanlar, bankalarla belirli bir anlaşma yaparak nakit ihtiyaçlarının tamamını ya da bir bölümünü karşılayabilirler. Çoğu bankada uygulanan bu yöntem büyük ilgi görmektedir. Bankadan çekilen kredi sayesinde kira öder gibi bir mal sahibi olabilme durumu söz konusu olmaktadır. Ancak bankalar kredi verirken bazı hususlar üzerinde araştırma yapmaktadır. Öncelikle kredi çekecek olan kişinin kredi puanına bakılır. Bu durum bir nevi kişinin ödeme puanıdır. Daha önceki ödemelerde yaşanan bir sorun var mı yok mu bunu araştırırlar. Eğer bir sorun oluşmazsa kredi çekmek için ikinci hususa bakılır. İkinci husus ise kredi miktarının, alınan mala karşılık yüksek bir miktar olup olmamasıdır. Eğer uygun bir fiyat talep ediliyorsa ödeme yapılır.

İpotekli Kredi ve Kredi Puanının Önemi

Kredi puanı düşük olan kişilere her banka kredi vermeyebilir. Kişinin kredi talebinin onaylanması için ya kredi puanının düşük olmaması gerekir ya da.. kredi çekilerek alınacak olan malın bankaya ipotek edilmesi gerekmektedir. Taşınabilir ya da taşınamayan her türlü malı bankaya ipotek ettirerek ipotekli kredi çekebilirsiniz. İpotekli kredi daha çok kredi puanı düşük olan insanların tercih ettiği kredi türüdür. İpotekli kredi çekmek istedikleri tutar yüksek olan kişiler de taleplerinin onaylanmasını garantiye alabilmek için ipotekli kredi tercih etmektedirler. Banka da kendi bünyesini ve bütçesini garantiye alabilmek için ipotekli kredi tercih etmektedir. Eğer ödemeler günü gününe yapılırsa hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Ancak ödemelerde herhangi bir sıkıntı yaşanırsa, belirli bir uyarı sürecinden sonra kişi, bankaya ipotek ettirdiği mal ile ilgili hiçbir hak iddia edememektedir.

İpotekli Kredi İki Taraf İçin de Avantajlıdır

İpotekli kredi hem banka hem de krediyi çeken kişi tarafından avantajlıdır. İpotekli kredi veren banka, kendisini garantiye aldığı için avantajlıdır. Satışı kolay olan malları tercih ederler çoğunlukla. Krediyi çeken kişi ise başvurusunun hemen sonuçlanmasının yanı sıra düşük kredi faiz oranlarından yararlanması da avantajları arasındadır. İpotekli kredi için sizden belirli bir masraf talep edilebilir. Bu masraf kredi çekmek istediğiniz tutara göre değişkenlik göstermektedir. Bu masrafı bankanın alma nedeni ise dosya masraflarıdır. Krediyi ödeme döneminde ipotekli kredi ile aldığınız malı satmak isterseniz ayrıca masraflar da ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca ipotek iptal ettirmek isterseniz de belirli bir masraf vermek zorunda kalıyorsunuz. İpotekli kredi avantajlı olmasının yanında bir de dezavantajları vardır. İpotekli kredi çektiğiniz banka kredi karşılığı teminata hem kredi kullandığınız anda ipotek koymak için, hem de ödemeleriniz bittikten sonra ipoteği kaldırabilmeniz için masraf talep etmektedir. Masraf yönünden zengin olan bu kredi türünü büyük meblağılar çekmek isteyen kişiler genellikle kullanmaktadırlar.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.