"Enter"a basıp içeriğe geçin

Konut Alımlarında Bankaların Zorunlu Tuttuğu Sigortalar

Bankacılık Düzenleme Kurulunun sigorta konusunda müşterilerine herhangi bir şekilde sigorta zorunluluğu yapmasının mümkün olmadığını belirtmek istiyoruz. Ancak bu konuda hem sigortalı kredi türü hem de sigortasız kredi türü olarak iki farklı kredi türü bulunmaktadır. Sigortasız kredi türlerinde müşterilerine daha yüksek dosya masrafları sunarak sigortalı olan kredi türüne benzer ücretler aldığından dolayı, müşterilerini genellikle sigortalı olan kredi türüne yönlendirme konusunda hizmet sunmaktadır. Bu yüzden seçim her ne kadar sizin olsa da, sigortalı kredi türünün yanı sıra, sigortasız kredi türünün de aynı fiyat üzerinden yapıldığını belirtmez istiyoruz.

Sigortasız kredi

Sigortasız olarak bankaların sunmuş olduğu kredi türünün, sigortalı olan kredi türüne göre daha yüksek faiz oranları ile müşterilerin karşısına çıktığını belirtmek istiyoruz. bu yüzden kredi çekim işlemleri sırasında her ne kadar bankaların müşterilerini zorunlu bir şekilde sigorta yapması yasal olmasa da sunduğu hizmetler müşterilerin sigortalı kredi türüne başvuru yapmasına neden olmaktadır.

Konut sigortası

Bankalar müşterilerine konut kredisi imkanı sunarken yine diğer kredi türlerinde olduğu gibi sigorta yapma konusunda herhangi bir zorunluluk sunmak zorunda değildir. Ancak bu konuda da bankaların kendilerine göre tedbir almasından dolayı müşterilerin sigortalı konut kredisi çekmesini zorlanmaktadır. Sigortalı konut kredi çekmek istemeyen müşterilerin kredileri banka tarafından onaylanmadığı için, müşteriler bu yolu tercih etmek zorunda kalmaktadır.

Konut kredisinde bankaların sigorta yapmasının asıl nedeni ise, ipotekli olarak verilen konutlarda meydana gelmesi muhtemel sorunlar karşısında müşterilerini ve kendilerini güvence altına almak istemesidir. Kredi ile alınacak olan konutlarda yangın, su baskını veya deprem gibi risklerin olma ihtimalini göz önünde bulunduran bankalar bu yüzden müşterilerine konut sigortası yaptırma konusunda baskı yaparak, sigorta yaptırmaktadır.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.