"Enter"a basıp içeriğe geçin

Konut Kredileri ve Konutun Fiziksel Özellikleri

Hızla gelişen kentleşme ve modern hayata geçiş yeni evlenenlerin ve kirada olanların ev sahibi olmalarını hızlandırmıştır. Kiraya verilen ücretlerin yerine yeni bir ev almak ve rahat bir şekilde yaşamak her insanın hayalidir. Sizlerde ev sahibi olmak istiyorsanız ancak ev alacak kadar nakdiniz yoksa alternatifleri kullanabilirsiniz. Şöyle ki bankalar konut kredileri ile ev sahibi olmak isteyen birçok insana para konusunda yardımcı olmaktadır. Birçok bankanın sizlere sunduğu konut kredileri mortgage içerisinde yer alan uzun vadeli ve ipotek edilerek verilen gayrimenkul kredisi anlamına gelmektedir. Ev sahibi olmak için herhangi bir bankanın vereceği konut kredisi başvurunda bulunarak kira öder gibi bankaya aylık kredi ücretini ödeyebilirsiniz.

Konut Kredileri İçin Banka Kriterleri

Kredi talebinde bulunabileceğiniz birçok banka bulunmaktadır. Konut kredileri veren birçok banka içerisinde sizin için en uygun kriterlere sahip bankaya kredi başvuru talebinde bulunarak ilk aşamayı gerçekleştirebilirsiniz. Kredi veren her bankanın kendine göre kriterleri vardır. Bir bankaya yaptığınız başvuruyu kabul ederken diğeri kabul etmeyebilir. Bu bankanın özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Konut kredileri veren bankalar sizlerde belirli özellikler arayarak ödemedeki ciddiyetinizi ölçmeye çalışacaklardır. Öncelikle konut kredisi başvurusunda bulunduğunuzda.. banka sizin kredi özgeçmişinizi kontrol edecektir. Kredi özgeçmişi sizin daha önceki kredi ödemelerinizi hangi düzen içerisinde yaptığınız veya aksatma yapıp yağmadığınızın kontrolüdür. Eğer daha önce hiç kredi çekmediyseniz o halde kullandığınız kredi kartının ödemeleri kontrol edilecektir. Bir bankadan kredi talebinde bulunduğunuzda eğer ödemeleriniz düzenli ise bu sizin için artı bir puandır. Konut kredileri için başvurduğunuz herhangi bir bankanın size kredi vermesi için dikkat ettiği diğer bir nokta ise düzenli gelirinizin olup olmamasıdır. Burada banka ilk önce kendini düşünür ve ödeme konusunda sıkıntı yaşamamak için gelirinizin düzenli olmasını ister. Düzenli olarak aldığınız gelir miktarı sizin konut kredisi için çekebileceğiniz kredi miktarını belirlemektedir. Konut kredileri veren bankalar kredi verecekleri kişinin ödemeyi geciktirmeyecek düzeyde kişilerden oluşmasını ister. Bankaların sizden talep edeceği diğer bir nokta ise konut kredisi için bankaya başvurduğunuzda alacağınız konutun yaklaşık olarak %10 veya %20 kadar miktarını bankaya peşinat olarak ödemenizdir. Bu miktar bankalara göre değişkenlik göstermektedir.

Konut Kredileri ve Konutun Fiziksel Özellikleri

Konut kredileri için araştırdığınız bankalardan herhangi birine kredi başvurusunda bulunduğunuzda bankanın arayacağı diğer bir konu ise almak istediğiniz yani bankaya ipotekli olacak olan konutun özellikleridir. Konut kredileri talebi için kredi çekmek istediğinizde banka konutunuzdaki değerlendirme yani eksper raporuyla özellikleri belirler. Buradaki belirleyici özellikler binanın inşaat kalitesi, fiziki durumu, tamirat ihtiyacı, binanın ısıtma ve kanalizasyon gibi özellikleri, hisse payı, tapu kaydı ve piyasa içerisindeki rotalama değeridir. Bu değerler yeminli uzman tarafından değerlendirme raporu içerisinde hazırlanır. Hazırlanan rapor bankanın istediği kriterlerde ise başvuru kabul edilerek kredi verilecektir.

Konut kredileri dâhil her kredi türünde bütçenize uygun ve en düşük faiz oranlı kredi veren bankaları tercih etmelisiniz. Bunun yanında bankanın sizden istediği dosya masrafı gibi diğer masrafları da göz önünde bulundurarak istenilen ücretleri bankalar arasında karşılaştırarak en ekonomik seçimi yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Özellikle konut kredileri gibi kredilerde ipotek durumu olduğu için ödemelerinizi aksatmamalı ve gelirinize göre kredi çekmeli ve ona göre vade belirlemelisiniz. Peşinat olarak verdiğiniz miktar ne kadar çok olursa ileriki ödemelerinizde o kadar rahat edeceğinizi unutmayın.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.