"Enter"a basıp içeriğe geçin

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Günümüzde en yaygın yatırım aracı olarak konutlar kullanılır. İleriye dönük yatırım yapan her insan konut kredisi kullanarak da olsa bir konut sahibi olmak ister. Bu sebepten ötürü de konut fiyatları her geçen gün biraz daha artıyor. Yatırım oldukça sektör gelişmeye başlıyor. Haliyle konut sahibi olmak da zorlaşıyor. Hazır nakdi olmayan kişiler de konut sahibi olabiliyorlar. Konut alacak kadar birikimi olmasa da ufak bir birikimi olan her insan herhangi bir bankadan konut kredisi talep ederek bir konut sahibi olabiliyor. Bankalardan konut kredisi talebinde bulunabilmek için ufak da olsa bir nakit birikiminizin olması gerekmektedir. Çünkü bankalar satın almak istediğiniz konutun en fazla % 80 ‘ine kadar kredi verirler. Örneğin; 100.000 TL’lik bir ev satın almak istiyorsanız, en fazla 80.000 TL ‘sini bankalar karşılar. Tabi bu oran her banka için farklıdır.

Konut Kredisi Masrafları Nelerdir?

Her kredi türünde olduğu gibi konut kredisi de masrafı olan bir kredi türüdür. Bu masrafların en başında.. bankaların kredi kullandırma ücreti, ekspertiz ücreti, sigorta ve banka muameleleri vergisi (BSMV), yaşam sigortası gibi birçok sigorta masrafı bulunmaktadır. Herhangi bir bankadan konut kredisi çekmek isteyen bir kişi bu masrafların hepsini ya da büyük bir çoğunluğunu karşılamak zorundadır. Hem kişinin kendisini hem de bankanın kendisini garantiye alabilmek için bu prosedürü uygulamak zorundadır. Banka tarafından talep edilen masraf karşılanmazsa kişinin konut kredisi talebi iptal edilir ya da onaylanmaz. Ayrıca konut kredisi için her banka kefil talebinde bulunmaz. Satın alınmak istenen konut bankaya ipotek ettirilirse, kefil gereği duyulmadan kredi onaylanır. Ancak ödemenin yapılmaması gibi bir durum söz konusu olursa, ipotek ettirilen konuta bankanın el koyma hakkı bulunmaktadır. İşte bu yüzden bankalar ipotek ettirilen konutu iyice inceleyip, ona göre bir kredi geri ödeme planı oluştururlar. Risk analizi sonucunda hiçbir zarar görmeyecek şekilde tüm prosedürleri düzenlenir.

Konut Kredisi Faiz Çeşitleri

Konut kredisi faiz tipleri bakımından ikiye ayrılır. Sabit ve değişken faizli olarak sunulan bu krediler ödeme planlarına göre farklılıklar içerir. Sabit faizli konut kredisi; belirlenen vade süresince sabit bir fiyat ile geri ödeme yapılmasıdır. Erken ödeme yapılarak kredi tutarı ödenmek istenirse eğer, % 2 erken ödeme cezası, krediyi alan kişiden talep edilir. Eğer kişi bunu kabul ederse kredinin tamamını ödeyebilir. Değişken faizli konut kredisi ise; bankaların belirlemiş olduğu kredi endekslerine göre aylık kredi taksitlerinin, piyasadaki değişkenliklere göre farklılık göstermesidir. Piyasadaki her değişiklik, o ay ödenecek olan ödeme miktarında da değişime neden olur. Değişken faiz konut kredilerinin faiz oranları da bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Ancak sabit faizli krediye göre faiz oranları daha düşüktür.

Eğer bir konut satın almak istiyorsanız ve elinizde konutu satın alabilecek kadar nakit yoksa herhangi bir bankadan kredi talebinde bulunabilirsiniz. Bankalardan konut kredisi talep ederken dikkat etmeniz gereken ilk kural vade uzunluğu ve faiz oranlarıdır. Ayrıca kredi talep ederken karşınıza çıkacak olan masrafları da tam olarak öğrenmelisiniz. Hangi masrafı ne için ödediğinizi öğrenin. Gerekirse bireysel banka temsilcisinden de bilgilendirmesi için yardım isteyin.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.