"Enter"a basıp içeriğe geçin

Konut Kredisi Yapılandırma

Konut kredisi yapılandırma hizmeti, mevcut konut kredinizin taksitleri sürerken güncel faiz oranlarının düşüklüğünden yararlanarak toplam borç yükünüzü azaltmanıza yarar. Yeniden yapılandırma veya “refinansman” olarak da anılan bu işlem, konut kredisi veren tüm kurumlar tarafından sunulmaktadır.

Bankalar, kanun çerçevesinde sabit ve değişken faizli konut kredileri sunmaktadır. Sabit faizli konut kredilerinde vade uzunluğu ne olursa olsun başlangıçtaki faiz oranı son aya kadar geçerlidir. Değişken faizli, veya bazı bankaların tanıtıma sunduğu ismi ile “düşen faizli” konut kredileri ise kredinin kullanıldığı aydaki faiz oranının ülkedeki ekonomik gelişmelere bağlı olarak düşmesi durumunda bu düşüşün tüketiciye yansıtılmasını sağlar. Bu sayede tüketici en düşük faiz oranını yakalayabilmek için konut kredisi yapılandırma hizmeti almaya ihtiyaç duymaz. Ayrıca bu sayede ileride oluşabilecek refinansman maliyetlerinden de kaçınmak mümkün olmaktadır. Ancak değişken faizli kredilerde başlangıç koşulları veya önerilen faiz oranları genellikle biraz daha yüksek olabilmektedir. Üstelik faiz oranlarının yükselmesine yönelik beklenti varsa, sabit faizli kredi kullanmak –en azından o an için- daha mantıklı bir karar olabilir.

Kısacası, sabit faizli konut kredisi tüketicilerinin tümü konut kredisi yapılandırma hizmetinden yararlanabilir. Nadiren de olsa, değişken faizli kredi kullananlar da (kurum değiştirme isteği, başka bir kurumdan indirimli kredi oranı teklifi vb. nedenlerle) refinansman yapmaktadır. Burada önemli olan, işlem maliyetinin faiz indiriminden kaynaklanan avantajdan düşük olmasıdır. Yani kredinizi kapatmak ve kalan borcunuz için yeni bir kredi kullanmak mantıklı ise, yeniden yapılandırma da mantıklıdır.

Konut Kredisi Yapılandırma İşlemi

Konut kredisi yapılandırma işlemi aslında kredinizin kalan kısmının bir anda ödenmesi ve bunun için size yeni bir kredi verilmesi anlamına gelir. Geçmiş yıllarda işlem sırasında oluşan en önemli maliyet kalemlerinden biri olan “erken ödeme cezası” 2013 yılında yapılan düzenleme ile kaldırıldığından, konut kredisi yapılandırma işleminin maliyeti birçok durumda faiz indiriminden yararlanmayı “feasible” hale getirmektedir.

Finansal kurumlar için konut kredisi yapılandırma hizmeti vermenin en avantajlı kısımlarından biri, müşteri elemesi işleminin çok daha basit olmasıdır. Zira yeni konut kredilerinde kredi ile satın alınacak evin belgelerinin incelenmesi ve kredi müşterisinin değerlendirmesi ciddi birer süreç oluşturur. Buna karşın refinansman sırasında kurumun muhatabı borcunu düzenli ödeyen bir müşteri ve krediye uygun bir gayrimenkuldür.

Konut kredisi yapılandırma hizmeti almak için mevcut kredinizi düzenli biçimde ödüyor olmanız çok önemlidir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından refinansman yapacak kuruma iletilen raporlarda, ödemelerinizdeki en küçük aksaklık dahi görülebilecektir. Uzun vadeli bir kredi olduğundan, konut kredinizin ilk yıllarında yaşadığınız minik bir problem ilerleyen yıllarda tolere edilebilir. Ancak yine de ödemelerini hiç aksatmayan müşteriler için hem alternatifler fazla olacaktır, hem de daha düşük faiz oranları sunulacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.