"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Kartı Aidatı İçin Paranızı Kaptırmayın

Vatandaşın dosya masrafına ve kredi kartı aidatına olan isyanı bazı uyanık geçinen kişiler için fırsat kapısı oluşturdu. Vatandaşı sesli yanıt sistemi yardımıyla arayan dolandırıcı “uyanıklar” yeni Türk tüketici kanunu gereği bankaya gönderilecek dilekçeler sayesinde geriye dönük 10 sene için ödenmiş kredi dosya masraflarını ve kredi kartı aidatı ücretlerini geri alabileceklerini söylüyorlar. Arayan kişiler kendilerini özel bir danışmanlık firması olarak tanıtıp, vatandaş adına aidatları ve dosya masraflarını takip edip, dosya ücretini 10 hafta içerisinde, kart aidatını ise 2 hafta içerisinde geri alabileceklerini belirtiyor. Bu hizmet karşılığında ise sizden 200 TL peşin para talep ediyorlar.

1 Yıldan Önce İşlemler Çok Zor

Kendilerini özel danışmanlık firması olarak tanıtan fırsatçılar 2-10 hafta içerisinde kart aidatını veya dosya masrafını geri alacaklarını iddia etseler de bu neredeyse hiç mümkün bir durum değil çünkü tüketici hakem heyetinde bulunan yoğunluk sebebiyle size verilecek randevu 1 seneyi bulabiliyor. Diğer taraftan sözde danışmanlık hizmeti veren dolandırıcı şirketin vatandaşa sunduğu dilekçenin örneği ve kart aidatını ya da dosya masrafını geri almak için yapılması gerekenler tek tek en ince ayrıntısına kadar TÜDER (Tüketiciler Derneği)’nin web sitesinde yer alıyor.

Bilindiği üzere 6502 sayılı Yeni Tüketici Kanunu’nda gerçekleştirilen birtakım değişiklikler ile kanunun 28 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe girecek olan hükümleri uyarınca toplam dosya masrafı 2000 liranın altında olan tüketiciler, bulundukları yerde bulunan ilçe hakem heyetine başvurabilecekler. 2.000-3.000 TL arası olan alacaklar il valiliği kapsamında kurulan il hakem heyetlerine, 3 bin TL’den daha fazla dosya masrafı olanlar ise Tüketici Mahkemesi’nde dava açması gerekiyor.

Bu işlemler için herhangi bir danışmanlık firmasına ihtiyacınız bulunmuyor. Başvuruları şahsen veya vekalet verilmiş bir avukat aracılığıyla yapabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.