"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Kartı Borcu Ne Kadar Ödenmezse Kara Listeye Girilir

Kredi kartı kullanıcılarının belki de en çok sorduğu soru bu olsa gerek. Her ne kadar düzenli ödeme yapacağımız düşüncesiyle kredi kartı alsak da, ipin ucunu bir yerde mutlaka kaçırıyoruz. Artan ödemelerimiz sıkıntıya girmemize sebep oluyor ve ödemeleri asgari tutardan yapmaya başlıyoruz. Kredi kartınızın ödemesini yapamaz ve asgarisini yatırırsanız, bir sonraki aya borç katlanarak size geri dönüş yapar. Asgari ödeme denilen aslında bir nevi ödeyemediğiniz borcunuzun faizi gibidir. Yani banka size kredi kartı borcunu ödeyemiyorsan o zaman sana bir faiz uygularız, buna da asgari ödeme tutarı deriz diyor.

Eğer kartınızın asgari tutarında ödeme yapıyorsanız, paranızı havaya atıyorsunuz demektir. Sizden o aylık ödememe faizi alınır ve kalan borcunuz üzerinden faiz işletilir. Kredi kartı borcu ödemelerinde son ödeme tarihi üzerinden 30 gün geçmesine rağmen ödeme yapmamış olursanız sıkıntınız başlıyor demektir. Çünkü bu süreden sonrası idari takip sürecine girer. Eğer idari takibe girdikten sonra  bir 30 gün daha ödeme yapmazsanız, o zaman sizin için avukat yolu gözükür.

Bu süre içerisinde sürekli banka tarafından aranırsınız. Size ödeme yapılmadığı takdirde faizle paranın alınacağı, icra işlemlerinin başlatılacağı gibi tehditler başlar. Eğer ödemenizi yapamaz ve avukata düşerseniz, kara listeye de girmiş olursunuz. Kara liste dönemi 5 yılı kapsar. Bu dönemde bankaların hiçbir fırsatından yararlanamazsınız.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.