"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Kartlarında Asgari Ödeme

Bankalar uzunca bir dönem bol keseden kredi kartı dağıttılar. Ancak bütün bankaları suçlamayalım. Belki hepsi aynı yaklaşımda değildi. Ama görünen oydu ki bankalar borcunu zamanında ödeyeni istemiyorlardı. Elbette borcunu hiç ödemeyenleri de istemiyorlardı. Onların istedikleri sanki borcun asgari miktarının ödenmesi ve bankaya borçlu kalınmasıydı. Bu şekilde kalan borç üzerinden faiz almak ve para kazanmak hedeflenmişti. Belki bu nedenle de özellikle öğrenciler ve ev hanımları hedef seçilmişti. Düşünsenize hemen bütün öğrenci kampüslerinde ve alışverişin yoğun olduğu caddelerde standlar kuruluyordu.

Teorik olarak asgari ödeme, ekstredeki tutarın ödenmesi gereken en düşük miktarıdır. Bu şekilde kredi kartı bir taraftan kullanılmaya devam edilirken diğer taraftan da kalan borç faizlendirilir. Bu noktada bankaların uygulamaları da başta farklı olmuştu. Bir kısım bankalar kalan borcu faizlendirdiler. Bir kısmı ise tüm ekstre rakamını faizlendirdiler. Uygulamanın ilk zamanlarında asgari ödeme miktarı toplam borcun yüzde beşiydi. Sonra aralıklı olarak bu oran yükseltildi.

Sonuç olarak neresinden bakılırsa bakılsın, yapılan harcamalara dikkat edilmezse, asgari ödeme uygulaması kredi kartı sahiplerini içinden çıkılmaz bir çarkın dişlileri arasında öğütmektedir. İşte bu durumun önünde geçmek amacıyla BDDK’nın son düzenlemeleri arasında bu asgari ödeme konusu da yer alıyor.

Yeni düzenlemede asgari ödeme tutarları kredi kartının limitine göre belirlenecek. Eğer kredi kartının limiti 15 bin TL’nin altında ise ekstre borcunun en az yüzde 30’u istenecek. Eğer kredi kartının limiti 15 bin ile 20 bin TL arasında ise bu oran yüzde 35 olacak. Eğer kredi kartının limiti 20 bin TL’nin üzerinde ise daha önce olduğu gibi en az yüzde 40 ödeme istenecek.

Kredi kartı kişiye teslim edilirken bu bilgiler de yazılı olarak verilecek ve sözleşmelerde de yer alacak.

Peki asgari ödemeler de yapılmazsa ne olacak? Önemli bir uygulama da bu noktada getiriliyor. Eğer bir yıl içinde ve birbirini takip eden en az üç asgari ödeme yapılmamışsa kredi kartı geçici olarak kullanıma kapatılacak. Hem harcama yaparken hem de nakit çekerken kullanılamayacak. Kredi kartının yeniden kullanıma açılabilmesi için borcun tamamının ödenmesi gerekecek.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.