"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Hem borç kapatma kredisi hem de borç yapılandırma birbiri ile benzer yönleri olsa da aslında özünde farklı şeylerdir. Borç yapılandırması, kredi ve kredi kartı borcunuzu genellikle borcunuz olan bankadan kullanırken, borç kapatma kredisini, borcunuz olan banka ve bankaların dışında üçüncü bir bankaya taşımak anlamına gelmektedir.

Borç yapılandırması, ödemede güçlük çektiğiniz kredi ve kredi kartı borçlarınızı banka ile görüşerek daha kolay ve ödeyebileceğiniz bir ödeme planı çıkarmanızı sağlamaktadır. Borç kapatma kredisi ise borçlu olduğunuz banka dışında üçüncü bir banka ile anlaşarak borcunuzu yeni bir bankaya taşıyabilir ve ödemelerinizi bu banka üzerinden yapabilirsiniz.

Borç kapatma kredileri çoğunlukla kredi ve kredi kartı borçlarında kullanılırken, borç yapılandırması konut kredilerinde kullanılmaktadır.

Kredi yapılandırması nasıl yapılır?

Kullandığınız konut kredilerini ödemekte zorlandırdığınızda veya ödeyemediğinizde bankaya başvurursanız bankada borcunu tahsil edebilmek için olumlu yaklaşacaktır. Daha az aylık ödeme ve daha uzun vadeler ile kredinizi yapılandırabilirsiniz. Borcunuzu yapılandırırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar kalan borç tutarı, yapılandırırken uygulanacak faiz oranı ve kredi çekerken uygulanan faiz oranı arasındaki fark, toplam kredi tutarı ve aylık olarak ödediğiniz kredi tutarı. Kredinizi yapılandırırken ortaya çıkacak aylık ödeme tutarı ve toplam maliyeti göz önüne alarak yapılandırma yapıp yapmayacağınıza karar verebilirsiniz. Çünkü genellikle yapılandırma yapılırken faiz oranları ve toplam geri ödenecek kredi tutarı değişmiş olacaktır.

Borç kapatma kredisi veya borç transferi nasıl yapılır?

Borç kapatma kredisi veya diğer adı ile borç transferi, ödemekte güçlük çektiğiniz veya ödeyemediniz borçlarınızı tek bir bankada toplayarak belli bir günde ve vadede ödemenizi sağlar. Bu sadece birçok bankaya olan borcunuzun ödeme günlerini ve tutarını tek bir bankaya taşır ve o banka üzerinden borcunuzu kapatırsınız. Burada bilmeniz gereken şey toplam ödeyeceğiniz tutarın artmış olacağıdır.

Sonuç olarak, kredi yapılandırma işlemi için ilk tercihiniz borçlu olduğunuz bankaya olurken, borç transferinde en düşük faizli bankayı seçmek sizin için mantıklı olacaktır. İki işlem içinde dikkat etmeniz gereken aylık taksit ve ödeyeceğiniz toplam tutardır. Bunları göz önüne alarak işlem yapmanız borçlarınızı kolay ve rahat şekilde ödemenizi sağlayabilir.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.