"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ölen Kişilerin Kredi Borçları Ne Olur?

Kredi çektikten sonra vefat eden kişilerin ortaya çıkması, akıllarda merak edilen soruların bulunmasına neden olmaktadır. Bu yüzden Ölen kişilerin kredi borçları ne olur? Sorusu hakkında merak ettiğiniz bütün detayları sitemiz üzerinden öğrenebilirsiniz.

Çekilen kredide sigorta olması durumunda

Bankaların müşterilerine kredi hizmetleri sunarken sigortalı bir şekilde kredi hizmeti sunduğunu biliyoruz. Ancak bazı müşterilerin kredi çekim işlemleri sırasında herhangi bir şekilde hayat sigortası yaptırmaması vefat etmesinden sonra mirasçılarına büyük borçlar bırakmasına neden olmaktadır. Bu yüzden kredi çekeceğiniz zaman eğer uzun vadeli konut kredisi gibi bir kredi çekeceksiniz veya yüklü bir miktar kredi çekecekseniz sigorta yaptırmanızı sizlere öneriyoruz.

Yaptırmış olduğunuz sigortanın kredi çeken kişinin vefat etmesinden sonra devreye gireceğini ve geri kalan bütün borçların sigorta şirketi tarafından ödeneceğini belirtmek istiyoruz. eğer kredi çekeceğiniz zaman sigorta yaptırmazsanız bu sefer ölen kişinin bütün kredi borçlarının mirasçıları tarafından ödenmesi gerekmektedir.

Bu yüzden çekeceğiniz kredi türü ne olursa olsun mutlaka bu konuda bankalardan bilgi alarak hayat sigortası yaptırmanızı sizlere öneriyoruz. Aksi durumda istenmeyen durumlar karşısında yakınlarınızın zor durumda kalması söz konusu olacaktır.

Sigorta olması durumunda ödeme yapılmayacak olan durumlar

Kredi çeken kişinin hayat sigortası yaptırmasına rağmen bazen kalan kredi borçları sigorta şirketleri tarafından ödenmeyebilir. Bu durumlar arasında ilk sırada vefat eden kişinin intihar etme durumu söz konusudur. Eğer kredi çeken kişin intihar etmiş ise bu durum karşısında sigorta şirketleri otopsi raporu talep ederek borcun ödenmesi konusunda karşı tarafa bildirimde bulunabilir ve otopsiden gelen sonuç intihar ise sigorta şirketinin borcu ödeme durumunun söz konusu olmadığını belirtmek istiyoruz.

Bunun dışında bir istisnai durum daha söz konusudur. Bu durumda da kredi çeken kişinin kredi çektiği sıra içerisinde mevcut bir hastalığının bulunması ve ölümünün buna bağlı olarak gerçekleşmesinin tespit edilmesi durumunda sigorta şirketlerinin kredinin geri kalanını ödeme konusunda itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Bu yüzden bu tarz bir durum ile karşı karşıya kaldığınız zaman sigorta şirketlerinin ödememe yapmama durumunun olduğunu bilmenizde fayda vardır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.