"Enter"a basıp içeriğe geçin

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredi kartı kullanım oranının her geçen gün arttığı ülkemizde, kredi kartları ile ilgili olan bazı sorularınızın cevaplarını buradan bulabilirsiniz. Bu sorularınızın arasında ölen bir kişinin kredi kartı borcu ne olmaktadır? En çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Kredi veya kredi kartı kullanıcıların vefat etmesi durumunda eğer bu kartlar ve krediler üzerinde bir sigorta bulunuyorsa bu kişilerin borçları otomatik olarak silinmektedir.

Sigorta şirketleri ödemek zorundadır

Kredi kartı borcu bulunan bir kişinin vefat etmesi durumunda, kredi kartının sigortası bulunuyorsa bu borcun ödenmesinin sigorta şirketleri tarafından yapılması gerekmektedir. Kredi kartı alırken sigortalı bir şekilde kredi kartı alan kişilerin vefat etmesinden sonra varisçilerinin bu konuda kredi kartının ait olduğu banka ile görüşme yapmasından sonra detayları öğrenme şansı bulunmaktadır. Kredi kartınızın üzerinde herhangi bir sigorta bulunuyorsa bu borcun ödenmesi için vefat eden kişinin ölüm bildirim belgeleri ile sigorta şirketine başvuruda bulunması gerekmektedir. Kredi kartının güncel borç bilgilerine bakılarak sigorta işlemleri sırasında teminat gösterilen miktar içerisinde ise bütün borçları ödemek ile yükümlü olan firmanın sigorta şirketi olduğunu belirtmek istiyoruz. Ancak kredi kartı sigortası konusunda 5 Bin TL’lik bir sigorta yaptırmış iseniz ve kartın limiti sonrasında 10 Bin TL’ye kadar artmış ise sigorta şirketinin ödemesi gereken rakam 5 Bin TL olarak hesaplanmaktadır. Geri kalan 5 Bin TL borcun ölen kişinin yasal vasileri tarafından ödenmesi söz konusu olmaktadır.

Farklı bir durum söz konusu olduğu zamanda mirasçıların bu borcu ödeme konusunda redd-i miras yapma şansları bulunmaktadır. Yani vefat eden kişi kredi kartına herhangi bir sigorta yaptırmamış ise burada ölen kişinin yakınları borcu ödememek için redd-i miras yaparak borcu ödeme yükünden kurtulma şansını bulmuş olacaktır. Ancak burada redd-i miras yapan mirasçıların ölen kişinin bütün varlıklarından vazgeçtiğini belirtmek istiyoruz. Sonrasında yapılacak olan bir işlem sırasında herhangi bir şekilde miras alma hakları bulunmayacaktır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.