"Enter"a basıp içeriğe geçin

Taşıt Kredisi Faiz Oranları ve Detayları

Günümüzün olmazsa olmazlarından birisi otomobiller… Eğer kenarda köşede toplu nakit paranız yoksa ve bir araba almak istiyorsanız, en popüler seçeneklerden birisi bir bankadan taşıt kredisi almak. Peki bu kredinin diğer kredilerden ayrılan özellikleri nedir, hiç merak ettiniz mi? Ortalama kredi faizleri, bankaların kendi içinde farklılık gösteren dosya masrafları ve vade oranları taşıt kredisi söz konusu olduğunda hangi oranlarda? Bir taşıt sahibi olmak isteyen ve krediler için en uygun oranı, bankaları araştırarak keşfetmek isteyenler için bankaların sundukları kredileri araştırdık.

Bankaların her kredi tipi için farklı uygulamaları var. Bazı kredilerde vade oranları 120 ay ve üzeri, bazılarında ise orta ve kısa vadeli. Bunun dışında ipotek koyulan mülklerde de aynı durumlar geçerli. Taşıt kredisi uygulamalarında ise bankalar artık sizin yerinize tüm işlemleri uyguluyor. Sıfır otomobil ve ikinci el için verilen banka kredilerinde farklılıklar söz konusudur, ancak sıfırda olay şu şekilde işliyor; bankalar sizin yerinize tüm satın alım işlemlerini uyguluyor, sizden istenen tek şey.. ise şubeye gidip imza atmak! İşte, bir otomobil sahibi olmak bu kadar kolay… Ancak bu süreçte, banka aracın ruhsatını doğrudan size vermiyor. Ödemeleriniz sürene kadar, siz ne kadar otomobilin sahibi olursanız olun, aracınız henüz kredisi bitmemiş bir araç olarak görülüyor. Bu aracın üstünde herhangi bir satım işlemi kesinlikle yapamazsınız.

Taşıt Kredileri ve Vade Oranları

Bahsettiğimiz gibi kredi tipine göre vade oranları değişir. Taşıtlar için verilen kredilerde ortalama vade sayısı minimum 3 ay, maksimum ise 48 aydır. Bu kredilere finans dünyasında verilmiş diğer bir genel isimde kısa ve orta vadeli kredilerdir. İşi taşıt boyutuna taşıyan ise bankaların sizin yerinize ilgilendiği işlemler, takipte olan bir ruhsattır. Taşıt kredisi almayı düşünen kişiler, farklı bankalarda vadeler için araştırma yapabilir ancak tüm bankalarda vade oranı eşittir. Bunun dışında aracın sıfır fiyatına oranla verilen kredi miktarı da farklılık göstermez. Garanti Bankası’nın verdiği bir kredi, Akbank’ın verdiği bir kredi ile karşılaştırılırsa genel faiz ve dosya masrafları dışında ciddi bir fark göremezsiniz. Devlet, bankaların araç fiyatına oranla verebileceği kredilere bir sınırlama getirmiştir.

Aracın Fiyatının Yüzde Kaçına Kadar Kredi Alabilirsiniz?

Bankaların belli bir miktarın üzerinde taşıt kredisi verememesinin sebebi yasal düzenlemelerdir. 1 Şubat 2014 tarihinde mevcut yasa değişmiştir ve düzenleme şu şekildedir; ’50 bin TL’ye kadar olan araçlarda araç fiyatının maksimum % 70’ine kadar, 50 bin TL üzeri araçlarda ise maksimum % 50’sine kadar kredi verilebilir’. Kısacası bankalardan aldığınız kredi miktarları değişkenlik gösterebilir, ancak belli bir miktarda da nakit ödeme yapmak zorundasınız. Mevzuat, kredi vereni de kredi alanı da korumak adına geliştirilmiştir. Eğer aracınızın satış rakamını karşılayamıyorsanız, farklı kredi tiplerine de başvurabilirsiniz ancak unutmayın ki, bireysel ihtiyaç kredileri taşıt kredisi önerilerine göre her zaman daha yüksek faiz oranları içerir. Bundan dolayı finans uzmanlarının önerisi kullanıma yönelik alınan kredilerdir.

Güncel Taşıt Kredisi Faiz Oranları Kaçtır?

Taşıt kredisi her banka tarafından verilir ancak hemen hepsinde faiz oranları farklıdır. Örnek vermek gerekirse 2018 Mayıs ayı itibariyle sıfır kilometre araçlar için Garanti Bankası’nın faiz oranı % 1,13, İş Bankası’nda % 1,05, Akbank’ta ise % 1,17 olarak belirlenmiştir. Ancak unutulmamalıdır ki kredi maliyeti hesaplarken tek değişken tabi ki faiz oranları değildir. Dosya masrafları ve size çıkarılabilecek ek giderler de bunda hesaplanmalıdır. Taşıt kredisi faiz oranları ikinci el otomobillerde de farklılık göstermektedir. 1-5 yaş arası ikinci el araçlar ve 5 yaşından büyük ikinci el araçlar için kredi oranları, sıfır araçlar için geçerli taşıt kredisi faiz oranlarına göre düşük de olabilir, yüksek de olabilir. Bunu en güncel haliyle bankadan öğrenmek en sağlıklısıdır.

En Uygun Taşıt Kredisi Nasıl Bulunur?

Bazı otomobil markaları, çeşitli bankalarla ödemeler konusunda anlaşmalıdır. Bu anlaşmaları, alıcılar için güncel olarak sunulan makul taşıt kredisi tekliflerini bankaların reklamlarından, broşürlerinden görebilirsiniz. Ya da doğrudan banka şubeleri üzerinden bunları öğrenebilirsiniz. En uygun kredi için, almayı düşündüğünüz araç markası ile hangi bankaların kredi anlaşması var, bunu öğrenmeniz en sağlıklısıdır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.