"Enter"a basıp içeriğe geçin

Temel İhtiyaç Destek Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Temel İhtiyaç Destek Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Koronavirüs, tüm dünyayı etkisi altına alırken Türkiye’yi de es geçmedi. Ekonominin felç olmasından dolayı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklama yaptı. Bakan, halkın acil giderlerini karşılaması için verilecek bir kredi olduğunu söyledi. Temel İhtiyaç Destek Kredisi adıyla verilecek bu kredi, Koronavirüsün etkilerini bir nebze de olsun azaltmak için atılmış bir adım olarak karşımıza çıkıyor.


Bu kredi sayesinde aylık geliri 5000 TL’nin altında olan aileler, %0,49 faizle 36 aya varan ödeme seçeneğiyle 10.000 TL kredi çekebilecekler. Devlet desteği ile birlikte sunulan bu kredinin asıl amacı; Gıda, sağlık, kira, elektrik, doğalgaz ve su gibi insan hayatının temel ihtiyaçlarını düşük faiz imkanı ile karşılamaktır.

Temel İhtiyaç Destek Kredisi Hangi Bankalardan Alınır?

Devletin isteği üzerine gerçekleştirilen bu yardım politikası, devlet destekli olduğu için özel bankalar tarafından sunulmamaktadır. Devlete bağlı bankalar olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank tarafından sunulan ihtiyaç kredisi, halkın yüzünü güldürmeyi başardı.


Bir gün içerisinde 3.7 milyon kişinin başvurduğu kredi için yukarıda yer alan 3 bankadan birinin internet şubesinden ve web sayfasından başvuru yapılmalıdır. İlk 6 ay ödeme alınmayacak olan kredinin 5000 TL’nin altında geliri olan aileler için büyük yardımı olacaktır.

Temel İhtiyaç Destek Kredisi Nasıl Ödenir?

10.000 TL’ye varan fiyatlarla kredi almanızı mümkün hale getiren bu sistem, tekrar ödeme konusunda da oldukça kolaylık sağlamaktadır. %0.49 faizle alınan kredi, ilk 6 ay ödeme almadığı gibi, 36 ay taksitle de ödenebilmektedir. Ödeme seçenekleri için aşağıda yer alan listeye bakmanız gerekmektedir:

  • 10.000 TL kredi alan aileler, 36 ay taksitle ödeme yapabiliyor. İlk 6 ay ödeme yapmayacak olan aile ondan sonraki her ay için 376 TL para ödeyecek.
  • 7.500 TL kredi alan aileler, 36 ay taksitle ödeme yapabiliyor. İlk 6 ay ödeme yapmayacak olan aile ondan sonraki her ay için 282 TL para ödeyecek.
  • 5000 TL kredi alan aileler, 36 ay taksitle ödeme yapabiliyor. İlk 6 ay ödeme yapamayacak olan aile ondan sonraki her ay için 188 TL para ödeyecek.

Bunlara ek olarak 3000 TL almak isteyen kişilere de hizmet sunulacak. %0.49 faiz oranı ile krediyi geri ödeyecek olan aileler, 3000 TL kredi desteği aldığında diğer kredi desteği alanlar gibi ilk 6 ay boyunca ödeme yapmayacak. 6. Aydan sonra ise her ay 113 TL taksit ödeyecekler.

Nasıl Faydalanılır?

Her isteyen kişi bu krediden faydalanamayacaktır. Temel İhtiyaç Destek Kredisi konusunda fikir almak isteyen kişiler, Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank bankalarından birini arayarak ya da bu bankaların internet sitelerini ziyaret ederek detaylı bilgiye ulaşabilirler.


Bu destek kredisinden; 5000 TL altından geliri olanlar, asgari ücretli olanlar, emekliler ve serbest meslek mensubu olanlar yararlanabilmektedir. Bu kriterlere uymayan kişilere bu ihtiyaç kredisi verilemeyecektir.


Bir aile içerisinde bulunan kişiler arasından sadece bir kişi başvuru yapabilirken, o kişi de sadece bir devlet bankasına başvuruda bulunabilir. 2 bankaya birden veya bir aileden iki kişini bankaya başvurduğu durumda aileye sadece bir destek kredisi verilecektir.


Bunlara ek olarak Temel İhtiyaç Destek Kredisi her isteyene verilemeyecektir. Kredinin verilebilmesi için Kredi Garanti Fonu (KGF) tarafından kredi başvurusuna onay verilmesi gerekir. Bu onay sürecinde bankanız kişisel bilgilerinizi KGF ile paylaşmak zorundadır. Buna benzer diğer bilgileri, başvurduğunuz banka sizinle paylaşacaktır.

SMS ile Kredi Başvurusu

Vakıfbank, internet şubesinden ve mobil şubesinden sunduğu hizmeti aynı zamanda SMS ile de sunacağını söyledi. İhtiyaç kredisi başvurusu yapmak için her yazdığınız bilginin arasında birer boşluk bırakarak DESTEK TCKN ve HANEGELİRİ yazıp 5724’e SMS atmanız yeterlidir.


Vakıfbank kredi başvurunuzu işleme aldıktan sonra size tekrar dönüş yapacaktır. Vakıfbank, bilgilerinizi kontrol edecek ve KGF’ye gönderecektir. Oradan da onay gelirse, kredinizi Vakıfbank mobil veya Vakıfbank internet sitesinden alıp, kendi banka hesabınıza aktarmanız mümkündür.

Temel İhtiyaç Destek Kredisi Nereden Çekilir?

Kredi başvurusunda bulunduysanız ve banka tarafından bu krediniz onaylandıysa paranızı kullanmak için şubeye gitmenize gerek yoktur. Koronavirüs sebebiyle halkın salgın tehdidini artırmaması için yapılan bu uygulama, kredi alan kişilerin daha kolay işlem yapmasını da sağlamaktadır.


Bankadan yaptığınız kredi başvurunuz tamamlandı ve hesabınıza paranız yattıysa; İnternet Şubesi, Mobil Şube ve internet sitesinden paranızı harcamanız mümkündür. Buna ek olarak krediyi başka bir banka hesabınıza da aktarabilirsiniz.

Güvenli Para ailesi olarak “Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredinizi” güzel günlerde harcamanızı dileriz. Devlet Destekli Kredi haberlerine hemen ulaşmak için bizi takip edebilirsiniz.

Tek Yorum

  1. damlA damlA 13 Mayıs 2020

    Faiz oranı sabit mi? Aylık ödemeler kesinlikle değişmeyecek midir??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.