"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tüketici Kredisi Çeşitleri – En Uygunu Nasıl Bulunur?

Günümüzün aktif ve hızlı şehir yaşamı, birçok birey için harcamalarda yaşanan zorlukları da beraberinde getiriyor. Çalışan kesimin aylık geliri, “rutin” harcamaları karşılamaya yetse de, önemli ihtiyaçlar için peşin ödeme yapmak çoğunlukla boş bir hayal olarak görülüyor. Bu noktada da, bankaların sunduğu tüketici kredisi devreye giriyor. Aslında her finansal enstrüman gibi tüketici kredisi de doğru kullanıldığında hem size hem de bankaya kazanç sağlayan, yani “win-win” olarak görülebilecek hizmetlerdir. Ancak bunun için ince eleyip sık dokumalı, en uygun hizmeti en doğru zamanda almalısınız.

Tüketici kredisi Gerçekte Nedir?

Tüketici kredisi dendiğinde, çoğumuzun aklına bankalar tarafından bu isimle veya “ihtiyaç kredisi” başlığı altında sunulan kredi hizmetleri gelse de, bu terim aslında. kısa ve orta vadeli tüm bireysel nakdi kredileri kapsayan bir bankacılık hizmet alanıdır. Türlerine göre farklı amaç ve ihtiyaçlara hizmet veren tüketici kredisi bugün ülkemizde milyonlarca insanın hayatının bir parçası haline gelmiştir. Önemli olan, hayatınızın bu parçasının yaşamı zorlaştırmasını engellemek ve kolaylaştırmasını sağlamaktır. Bunun en doğru yolu ise bilgi sahibi olmak ve araştırma yapmaktan geçmektedir.

Tüketici Kredisi ve Türleri

Tüketici kredisi, ayrı birer hizmet paketi olarak sunuldukları gibi, başka hizmetlerin bir parçası olarak da verilebilmektedir. Bankanızdan alacağınız kredi kartından veya banka kartınızın kredili mevduat hesabı üzerinden “nakit avans” çektiğinizde aslında minik bir tüketici kredisi kullanmış olursunuz. Bu tip kullanımlarda faizin hesap özeti kesim tarihinden itibaren değil de nakit avansın çekildiği andan itibaren işlemesinin sebebi de budur. Yani kredi kartınızı kullanarak alışveriş yaptığınızda bankadan “gayri nakdi kredi” almış olursunuz. Nakit avans ise “nakdi kredi” olup yasal ve finansal olarak tüketici kredisi sınıfındadır. Bankalar gayri nakdi kredilere faiz uygulamasını dönemsel bazda, nakdi kredilere ise döngüsel (sürekli) bazda uygularlar.

Ülkemizde en çok tercih edilen tüketici kredisi arasında şunları sayabiliriz:

  • İhtiyaç Kredisi: Her türlü nakit ihtiyacınız için, 60 aya kadar vade ile kullanılan kredilerdir. Tüketici kredisi dendiğinde akla ilk gelen kredi türüdür.
  • İpotekli İhtiyaç Kredisi: Bankalar her kredi için ipotek talep etme hakkına sahip olsalar da, orta vadeli tüketici kredisi için bu kural genellikle uygulanmaz. Ancak uzun vadeli kredi kullanımı için bir gayrimenkul üzerine ipotek koyulması şarttır. Bu sayede 120 aya varan vadelerle kredi kullanımı mümkün olmaktadır.
  • Mesleki İhtiyaç Kredisi: Bazı meslek gruplarına (öğretmen, asker, noter, doktor vb.) verilen özel faiz oranlı ve düşük maliyetli kredilerdir. Bu meslek gruplarının düzenli gelirleri ve genellikle ödemelerini düzenli yapmaları, bankalar için maliyeti düşüren önemli bir durumdur ve bu da düşük faiz oranları sunulmasını mümkün kılar.
  • Eğitim Kredisi: Bankaların lise veya üniversite öğrencilerine yönelik sundukları 60 aya varan vadeli ve düşük faizli kredilerdir.
  • Evlilik Kredisi: Evlilik arifesinde oluşabilecek düğün, takı vb. masrafların finansmanı için kullanılır. Bankaların özellikle yaz dönemlerinde müşteri çekmek için sundukları bir üründür. Ancak yüksek risk profili nedeniyle faiz oranları pek düşük değildir. 60 aya varan vadelerle kullanılabilir.
  • Tatil Kredisi: Gezi harcamalarınızın finansmanı için kullanılan kredi türüdür. “Balayı Kredisi” olarak da sunulur. Faiz oranı bakımından avantaj sağlamasa da çeşitli yerlerde indirim veya ekstra uçuş mili gibi uygulamaları bulunmaktadır. 60 aya kadar vadelerle kullanılabilir.

Tek Yorum

  1. […] Bu kredileri veren bankaların birbirinden farklı şartları bulunur. Daha önceki yazımızda tüketici kredisi çeşitlerini öğrenip en uygun krediyi nasıl bulacağımızdan bahsetmiştik. Kredi talebinin reddedilme nedenleri konusunu ihtiyaç kredisi üzerinden anlatmaya […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.