"Enter"a basıp içeriğe geçin

Tüketici Kredisi Nasıl Bulunur?

Gündelik, dönemsel ya da genel ihtiyaçlarımız için birçoğumuz bankalarla çeşitli yollarla anlaşıyoruz. Kredi kartları veya krediler ile bu ihtiyaçlarımıza acil finansal çözümler üretiyoruz. Kredi kullanımı ülkemizde çok yaygın, yatırım amaçlı krediler ya da dönemsel konsept kredileri bir kenara bırakırsak, en çok kullanılan kredi tipi uygun tüketici kredisi olanıdır. Bu kredi, bireysel kredi ya da ihtiyaç kredisi olarak da geçer ve finansal siciliniz başta olmak üzere geçmişinize dair bilgilere göre bankanın kısa bir süre içinde onayladığı, ya da onaylamadığı başvurular ile sonuçlanır.

Birçok kredi tipi söz konusu, ancak uygun tüketici kredisi hem kamunun yakından takip ettiği hem de çok yaygın bir şekilde verilen bir kredi modeli. Gelir durumu yerinde olmayan kişilere sunulduğu takdirde kredi mağduriyeti yaratılması olasıdır zira bu krediler diğer kredi modellerinde göre daha ciddi bir faiz oranına sahiptir. Ayrıca.. devlet tarafından uzun vadede verilmesine karşı bir yaptırım getirilmiştir. 36 ayın üzerinde uygun tüketici kredisi alınmasını engelleyecek çalışmalar yapılmıştır, bankalar uzun vadede bu krediyi vermekten kaçınmaktadır.

Uygun Tüketici Kredisi ve Onay Süreci

Uygun tüketici kredisi başvuruları ve onay süreci ile ilgili konuşmak gerekirse artık gelişmiş bilgi işlem altyapısı sayesinde, bu kredi başvurularının çok kısa bir süre içinde yanıtlandığını, hatta gün içinde banka şubesine gidip kredinizi alabileceğinizi söyleyebiliriz. Birçok kişi, SMS ya da internet siteleri üzerinden yaptığı başvuru sonucunda anında kredisini alabiliyor ve kullanmaya başlıyor. Kredi konusunda birçok kişinin interneti tercih ettiği, faiz ve vade hesaplayıcı yardımı ile bu işlerini daha hızlı hallettiği açık.

Gelelim kimlerin bu krediyi alabileceğine… Öncelikle bankaların kredi ve kredi kartı ile ilgili işlemlerini takip eden birçok kişinin de bildiği üzere artık kredi verme işleminin öncesinde bankalar finansal sicili inceleme altına alıyorlar. Eğer geçmişinizde kredi kartı kullanımınızda problemler söz konusu ise, takibe düşmüş kartınız olduysa kredi almanız zor olabilir. Ayrıca yine dikkate alınması gereken bir diğer nokta kredi notu düşük kişilere bankaların farklı faiz oranları uygulamasıdır. Yani daha önce bankalar ile sorun yaşamış biriyseniz uygun tüketici kredisi alma şansınız biraz daha düşüktür. Kredi notunuzu öğrenmek için bankanızın online işlemler sekmesinden bir sms ile bilgi alabilir, findeks kredi notu öğrenme sitesi üzerinden bilgi alabilirsiniz. Unutmayın, her olumsuz kredi ve kredi kartı başvurusu da kredi notunu düşüren bir etkendir.

Tüketici Kredileri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Kredi tipleri kendi içinde değişkenlik göstermektedir, bazı krediler yatırım amaçlı bazıları ise gündelik ihtiyaçları karşılamaya yöneliktir. Türkiye’de milyonlarca kişinin kredi borcundan ötürü sorun yaşadığını söyleyebiliriz, yani bankalardan kredi çekmeden önce gerçekçi olmak ve ihtiyaca yönelik kredi çekmek gerekir. Uygun tüketici kredisini araç kredisi ya da konut kredisi gibi diğer kredi tiplerinden ayıran yönü, uzmanlara göre suni ihtiyaçlar yaratma potansiyeli olan ve geri ödemesi birçok kişi için bütçeye ağır gelebilen bir yapıda olmasıdır. Faiz oranları, dosya masrafları ve vadenin çok fazla olmaması da uygun tüketici kredisi ile diğer kediler arasındaki en önemli farklardandır. Bundan ötürü bütçenize göre, ihtiyacınıza göre bireysel kredi başvurusunda bulunmadan evvel iyi bir analiz yapmalı ve buna göre hareket etmelisiniz.

En Uygun Tüketici Kredisi Nasıl Bulunur?

Her bankanın, her finans kuruluşunun krediler konusunda farklı uygulamaları söz konusu olmaktadır. Bunların arasında uygun tüketici kredisi de en çok değişkenlik gösteren kredi modellerinden birisi olarak öne çıkıyor. Uygun tüketici kredisi modellerinin her bankada farklı formlarda sunulması da kredi çekecek kişilerin iyi bir araştırma yapmasını da gerekli kılmıştır. Dikkate alınması gereken en önemli konu yalnızca kredinin faiz oranı değil, aynı zamanda her bankada farklı miktarda olan kredi dosya masrafı da genel toplam içinde ekstra masraf olarak yansır.

Bunun dışında kredinin vadesi de faizi değiştiren bir nokta olduğundan, sonuç olarak vadeye, faiz oranına ve dosya masrafına göz atıp minimum bütçe ile alabileceğiniz, işinizi görebileceğiniz krediye başvurmanız yeterlidir. Garanti Bankası, İş Bankası, Akbank ve ING Bank gibi finansal kuruluşlar, uygun tüketici kredisi için dönemsel ve genel ölçekte kampanyalar sunmaktadır. Genel olarak bankalar arası kredi faizi, vadesi ve dosya masrafı karşılaştırmak ve en uygun krediyi bulmak için finans sitelerine göz atmanız yeterli olabilir.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.