"Enter"a basıp içeriğe geçin

Borsada İşlem Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken 3 Ana Kural

1- Being Float (Hareketsiz Kalmak)

Yatırım yapmak için kendinizi zor tuttuğumuz bir dönemi hatırlayın. Yüksek ihtimalle yanlışı seçtiğiniz zamana denk gelmiştir. Yatırım yaparken, eyvah fırsat kaçırıyorum diyerek bir anda ne pahasına olursa olsun zihniyle işlem yapmayın. Eğer bir hisse hakkında hiçbir bilginiz yoksa ve tamamen başkalarının fikirlerine göre o hisseye yöneliyorsanız dikkat edin. Muhtemelen o hisseyi almamak daha doğru olacaktır. Unutmamamız gereken ilk kuralımız borsada hareketsiz kalabilmektir. Hızla değişen yüzlerce hisse arasından birilerine sahip olma hissine kapıldığınız an bu kuralı çiğnemiş olursunuz.

Sakin olun ve unutmayın ki Sermaye piyasasında fırsatlar hiçbir zaman bitmez! Bazen hisse almayarak, borsada işlem yapmayarak kazanırsınız. İlk kuralımızı bir cümleyle özetlemek gerekirse o da şudur: Eğer almayı düşündüğün hisse hakkında hiçbir şey bilmiyorsan o hisseyi alma!

2- Almayı Düşündüğünüz Hisse Kimlerde Var?

hisse kimlerde var guvenlipara denizcakmak 1024x576 - Borsada İşlem Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken 3 Ana Kural

Almak istediğimiz hissenin başka kimler tarafından alınıp satıldığı, kimlerin elinde olup olmadığını iyi bilmemiz çok önemlidir. Almayı düşündüğümüz hisse senedine sahip olanlar uzun süre boyunca hisseyi elinde tutuyorlar mı? Ellerindeki hisse oranı ne? Örnek üzerinden giderek işinizi çok daha kolaylaştırmak istiyorum. Yatırımcıları buluşturan ve konuşmalarına imkan veren internet sitelerindeki yorumlara denk gelmişsinizdir. X fiyattan 1000 adet aldım, Y fiyattan 3000 adet aldım gibisinden yorumlara aşinayız.

Peki, aldığımız hisseden Citibank’ın (Yabancı) elinde 30 milyon adet olduğunu bilirsek yatırım kararlarımızı buna şekillendirebilir miyiz? Elbette, pazardaki büyük oyuncuları bilmek ve onların hareketlerini kendi analiz yöntemlerimizle, kendi yeteneklerimizle değerlendirerek istediğimiz kâr fırsatlarına erişebiliriz. Bu konuda bir tüyo vermek gerektiğini düşünüyorum.

Çoğu zaman piyasaya mükemmel bir haber düştüğü halde hissenin değeri neden azalıyor diye yakınan küçük yatırımcıları görürsünüz. İşte burada kafamızda oluşması gereken çok önemli bir soru olmalı. Hissedeki olumlu gelişmeler hisseye talebi artırıyorsa (herkes almaya çalışıyorsa) satılan hisseleri kim satıyor? Biz alıyorsak kim satıyor? Biz satıyorsak kim alıyor? Piyasaya çok olumlu bir haber düştüğünde genellikle büyük oyuncular satış yapar. Çünkü, satabilecek birçok hisseleri vardır ve piyasa olumsuzken ellerindeki hisseleri satmaya çalışırlarsa kendi topuklarına sıkmış olurlar. (yatırım tavsiyesi değildir. Daima geçerli olmayabilir.)

3- Teknik ve Temel Analiz

Cem Yılmaz’ın da dediği gibi “Eğitim şart!” dostlar. Aldığı hissenin herhangi bir grafiğini dahi görmeden sırf yatırım olsun, en azından kıyıda köşede dursun diye alan yatırımcılar kesinlikle vardır. Alacağımız hisseye karar verip emir vermeden önce bilmemiz gereken en önemli şey ise satarken değil, alırken kazanırsın sözü olmalıdır.
Temel analiz nedir, teknik analiz nasıl yapılır diye düşünmeye başladıysanız takibe alabilirsiniz ve yorum yaparak sorularınızı sorabilirsiniz. “Borsada İşlem Yapmadan Önce Bilinmesi Gereken 3 Ana Kural” yazımı okuduktan sonra borsa ve bist hisse senetleri kategorimizde gezinmeye devam edebilirsiniz. Arama kutumuzda ilgilendiğiniz konuyu arayarak bulabilirsiniz. Bol kazançlar diliyorum.

Kaynak: Aynı yazımı ilk önce steemit adresimde yayınlamıştım. Dilerseniz orada da beyan ettiğim fikirlerime ulaşabilirsiniz. Blockchain altyapısıyla oluşturulmuş olan steemit üzerinden de beni takip edebilir ve sorular sorabilirsiniz.

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.