"Enter"a basıp içeriğe geçin

Devlet Tahvili Ve Hazine Bonosu Arasındaki Fark Nedir?

Devlet tahvili sabit getirili bir yatırım aracı diyebiliriz. Bunu devlet Hazine Müsteşarlığı aracılığı ile ihraç eder. Her hafta bankalar vasıtasıyla devlet tahvili ihraçları yapılır, ihaleler duyurulur ve sonrasında bankalar taleplerini ihaleler yoluyla hazineye iletirler ve en yüksek faiz oranı veren bankalar en yüksekten en düşüğe doğru bu tahvil alokasyonu gerçekleştirilmiş olur.

Güvenilir Bir Araç mıdır?

Burada söz konusu borçlanma devlete karşı yapılan bir borçlanma olduğu için tahvili alan kişi açısından en ufak bir anapara riski yoktur, faizin elde edilememe durumu yoktur devlet bunu her koşulda öder. Herhangi bir sıkıntı olduğunda zaten devlet, nihayetinde vergi ödeyenlere gideceği için maliye vergileri toplar yine öde devlet bu açıdan yüzde yüz güvenilirdir.

Devlet Tahvil ve Bono Arasındaki Fark Nedir?

Tahvillerde bir yıldan kısa olanlar hazine bonosu olarak adlandırılır, bir yıldan uzun olanlarda devlet tahvili olarak adlandırılır. Burada kısa vadelerde riskin öngörülebilirliği açısından faizler nispeten uzun vadeye göre daha düşüktür. Uzun vadelerde kuponlu tahvillerden bahsedebiliriz, zamanı geldiğinde kuponu karşılığında faizi alanlar ya da enflasyona karşı kendisini korumak isteyen yatırımcılar için değişken faizli tahvillerden bahsedebiliriz, değişken faizli tahvillerde enflasyon oranı açıklandıktan sonra üzerine bir prim konulduktan sonra yatırımcıya ödemesi yapılır. Ki bu son derece güvenli bir yatırım aracıdır özellikle enflasyonun artacağı beklentisinde olduğumuz dönemlerde değişken faizli tahvilleri kullanabiliriz. Buradaki tek dezavantaj eğer enflasyon düşerse belki piyasanın altında bir getiri almak durumu ortaya çıkabilir.

Vade Gününden Önce Nakite Çevirmek Mümkün müdür?

Tahvil ve bonolar vade sonu gelmeden paralarını nakde çeviremeyecekleri bir durum söz konusu değildir. Vadesinden önce devlete geri vererek nakite çevirmek mümkün olmasa bile İMKB’de bunların bir ikinci el piyasası mevcuttur ve bu piyasada nakite çevirmek mümkündür. Fakat bu şekilde bir dezavantaj yaşanabilir, o anda piyasadaki faiz oranları yatırımcıyı tatmin etmeyecek bir seviyede olabilir. Örnek olarak %10’dan bir bono alınıp İMKB ikinci el piyasasında faizler düşük iken nakite çevrildiğinde bir dezavantaj durum oluşabilmektedir.

Sonuç olarak vadesinden önce nakite çevirme gibi bir durum söz konusu olduğunda bir fiyat riski oluşmaktadır. Fiyat riski oluşturmamak adına vade günün beklemek gerekmektedir.

2 Yorum

  1. Ali Ali 15 Haziran 2018

    Bankalardan makmuzla alınan hazine bonoları karşılıksız satılır…….
    Banka batınca Mevduatta oldugu gibi tmsf garantsinde güvence si yok

  2. Ali Ali 14 Ocak 2019

    Hazine bonoları bankalardan alınırsa karşıksız satılır müşteri bilemez…..banka tasfiye olursa karşılıksız hazine bonoları tmsf güvencesinde degil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.