"Enter"a basıp içeriğe geçin

Fener Hisse Senedi

FENER HİSSE SENEDİ – 08.12.18  

Bu sene sürekli olarak düşüş yaşayan, yatırımcısını üzen Fenerbahçe’nin futbol şubesi şimdiye kadar resmen çöküşte. Hem sportif anlamdaki görüntüsüyle hem de borsada işlem gören hisseleri ile bu çöküşü bize açıkça yansıtıyor. Peki bu kötü gidişat ne kadar daha devam edecek? Fenerbahçe Futbol A.Ş yatırımcılarının aradığı ilk soruların başında bu soru geliyor.  

Bir kısım Fener yatırımcılarında olumsuz bir hava oluşmuş durumda ve kötü durumdan şikayetçi olduklarını her fırsatta dile getiriyorlar. 2018 yılına 1 lot fiyatı 16,5 liralardan başlayıp mayıs ayında 22 lirayı gören fener hissesini grafikte görüyoruz. Aynı 1 lot hisse senedi  07.12.18 tarihi itibarıyla haftayı 6,49 lira ile kapatmış
durumda.(Bedelli sermaye arttırımının da etkisini size bırakıyorum.)  Elbette bu durum normaldir. Sıfır toplamlı bir oyunda(borsa gibi) kazanmak kadar kaybetmek de normaldir. Ancak bir kısım yatırımcı ise Fenerbahçe futbol dirilişini beklemeye koyulmuş durumda. Doğrusu piyasada bütün işlemlerin gerçekleşme durumu buna bağlıdır: Birileri almak isterken birileri satmak isteyecek ki işlem olsun. Biz alıyorsak kim satıyor? Biz satıyorsak kim alıyor? 

fener hisse senedi 2018 yılı guvenlipara 300x79 - Fener Hisse Senedi
fener hisse grafik 2018

Bir hissenin incelemesinde 2 analiz yöntemi vardır ve bunu hisse senedine yatırım yapan yatırımcıların bildiğini ve kendi yorumlarını katarak yatırımlarını yaptığını varsayarak üstünde durmayacağım. Teknik ve temel analiz kısmını yatırımcılara bırakıyorum. Kimsenin ne zaman hisse arz edip ne zaman talep edeceğini öngöremeyeceğimi dikkate alarak Fenerbahçe üzerine oluşan sportif fikirlerimden bahsedeceğim. Diğer durumlar veri iken Fenerbahçe’nin sportif başarılarını/başarısızlıklarını ele alacağım. Fenerin puan durumunda ait olmadığı alt sıralardan kurtulup yükselişe geçip geçemeyeceğini yorumlamak üzere buradayım.  

 

Fenerbahçe’nin 2018 Değerlendirmesi 

Fenerbahçe’nin futbol takımının bu sezon oynadığı bütün maçları inceledim. Türkiye Süper Ligi’nde şampiyon olan takımlardan sadece Trabzonspor’a maç kaybetmiş ve Bursaspor’u yenmiş. Ezeli rakibi Galatasaray ve Beşiktaş ile berabere kalmış, an itibarıyla lig sıralamasında en üstte bulunan Başakşehir ve Kasımpaşa ile de berabere kalmış. Yani Fenerbahçe en kötü zamanlarında bile görece olarak güçlü rakiplerine karşı maç kaybetmemiş diyebiliriz.  

 

@guvenlipara fenerbahce maclari@guvenlipara fenerbahce maclari - Fener Hisse Senedi
fenerbahçenin 2018 yılında oynadığı maçların sonuçları

En kötü zamanlarını geçirdiği günlerde dahi kulis gücü yüksek olan rakipleriyle rahatlıkla başa çıkabilmiş güçlü bir marka var ortada. 

Fenerbahçe’nin ana sorunu Anadolu takımlarına rahatlıkla yenilmesi ve puan kaybetmesi. Futbolu takip edenler olarak bileceğiniz üzere büyük takım teknik direktörleri sürekli olarak büyük maçları kazanamamakla eleştirilirler. Örnek olarak  bir zamanlar Beşiktaş başındaki Slavan Bilic’i verebilirim.
Başarılı olmasına rağmen büyük maçları kazanamadığı için sürekli olarak medya tarafından eleştirildi. O ise diğer maçlarında 3 puan kazandırdığı konusunda hemfikirdi. Ne kadar haklı olduğunu şimdi daha iyi görmüş durumdayız. Aslına bakarsanız Fenerbahçe’nin böyle bir sorunu yok. Doğrusu Fener’in teknik direktörü bile yok, ama çözülecek diye düşünüyorum. Çünkü, gelecek seri galibiyetler ile rahatlıkla yukarı doğru tırmanabilir. Ayrıca puan sıralamasının üstlerinde bulunan takımlarla karşılaşınca averaj sorunu yaşamayacak. Şampiyonluk ihtimali bile mümkün! (elbette matematiksel olarak) Sezon ortasında toparlanan Fenerbahçe seri galibiyetler yakalarsa bir anda ibreyi yukarı doğru çıkarabilir. Bunu ne kadar başarabileceğini ise gelecek günlerde görebileceğiz.

Fenerbahçe’nin 2018 Senesi Fikstürü 

Son olarak Türkiye Kupası maçında Giresunspor’u yenen Fenerbahçe’nin 2018 senesi içerisinde oynayacağı maçlar sırasıyla şunlar: Akhisar, Spartak Trnava (Uefa grup maçı), Erzurumspor, Giresunspor (Türkiye kupası), Antalyaspor  

 

fenerbahçe fikstürü @guvenliparafenerbahçe fikstürü @guvenliparaa - Fener Hisse Senedi
Fenerbahçe’nin 2018 yılında oynayacağı maçlar

Bu maçlar sonucunda bu yıl bitiyor ve sezon arası giriyor. Bu maçlardan olumlu sonuçlarla ayrılan Fenerbahçe teknik direktör konusunda olumlu bir adım atıp birkaç transfer ile kasasına para sokabilirse hisse senedinin önü bir hayli açık olabilir. Elbette hisse senedi yorumlarken onlarca, yüzlerce faktör dikkate alınabilir. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durumdan siyasi tansiyona kadar yüzlerce faktör var. Bir iktisatçı olarak ceteris paribus yaptığım dikkatlerden kaçmasın. Diğer durumlar veri iken Fenerbahçe’nin toparlanma aşamasına girmiş olabileceğine değinmek istedim. Sportif başarılar güveni yineleyip fener hisse senedini yukarı taşıyabilir. Tersinin de geçerli olabileceğini sakın unutmayın. Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Fener hisse senedi adıyla bilinen FENERBAHCE FUTBOL A.Ş, Borsa İstanbul’da (bist) işlem görmektedir. Yatırımlarınızı, kendi kararlarınızla veya yatırım kuruluşlarından yardım alarak yapmanızı tavsiye ederim. Değerli yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz.  

 

 

 

8 Yorum

 1. Deniz IŞIK Deniz IŞIK 9 Aralık 2018

  bilgilendirme için çok teşekkürler. Mükemmel bir yazı olmuş

  • denizcakmak denizcakmak 9 Aralık 2018

   Umarım Akhisar maçı sonucu olumlu olur ve bizi yanıltmaz. Çıkışa geçmek için ortam müsait. Ama tabi maç sahada oynanıyor. Çok teşekkür ederim. Mutlu haftasonları dilerim.

 2. burak naz burak naz 9 Aralık 2018

  Fenerbahçenin kötü gidişatından dolayı şu an hisseler dip seviyede diyebiliriz. Futbol takımı düzeldiğinde hisselerde yükselecektir. Doğru bir yatırımla hisselerden kar edilebilir.

  • Deniz Deniz 9 Aralık 2018

   Genel itibarıyla böyle diyebiliriz. Ancak dediğim gibi hiçbir zaman kesin konuşamayız. Takım iyi giderken dolar 9 lira, euro 10 lira olduğunu varsayan bir senaryo çizmemiz halinde bunun tersi gerçekleşebilir. Çünkü, futbolcuların bir çoğu dövizle ödeme alıyor ve Fenerbahçe’nin birçok geliri Türk lirası üzerindendir. Elbette, böyle bir durum gerçekleşecek, gerçekleşir diye demiyorum. Kesin olan bir durum yok, risk aldığınız için kazanıyor veya kaybediyorsunuz. Kesinlikle yatırım kararlarını verirken yatırım kuruluşlarından yardım almanızı öneririm.

 3. Aydın Yıldırım Aydın Yıldırım 9 Aralık 2018

  Aslında takım bu şekilde vasat bir görüntü sergilemeye devam ederse en düşük seviyede yatırım yapıp krizi fırsata çevirmiş olmaz mıyız? tabi hangi seviyede alım yapılacağının kararını vermek gerekir.

  • Deniz Deniz 9 Aralık 2018

   Diğer şartlar veri iken (ceteris paribüs) bu durumun doğruluk payı yüksektir. Ancak unutmamalıyız ki takım daha da kötüye gidebilir. Bu da ihtimal dahilindedir. Ayrıca takım iyiye gitmesine rağmen finansal tablolalara da yansımayabilir. Doğrusu tek bir duruma bakarak yorumlayamayız. Ancak genel itibariyle de takımın içinde bulunduğu durum bütün kötü gidişatı içinde barındırır. Yatırım kararı herkesin kişisel görüşüdür.

 4. Sezgin K Sezgin K 9 Aralık 2018

  İktisatçı olarak fener hisse senedi hakkında güzel bilgiler vermişsiniz. Grafiklerde oldukça güzel. Yeni yazılarınızı beklemekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.