"Enter"a basıp içeriğe geçin

Mikro Kredi Nedir? Mikro Kredi Nasıl Alınır?

Mikro Kredi Nedir? Mikro Kredi Nasıl Alınır?

Mikro kredi; kadınlar arasında geliri olmayanların yeni bir faaliyet kolunda iş kurarak kazanç sağlamalarının başarılması amacıyla verilen paranın sermayesini içerir. Bu kredi esnasında herhangi bir teminat istenmez. Kadınlar bu sermayenin karşılığı olarak sadece çok uzun vadelere bölünmüş şekilde anaparalarını öderler.

Mikro Kredi Şartları Nedir?

Dar geliri olan ve çalışma imkânı pek de mümkün olmayan kadınlar için mikro kredi geçerli bir sistemdir. İşsiz kadınların başvuruları öncelikle değerlendirilir. Bu kredi verilmesi esnasında önemli olan, kadınların çalışma azimlerinin oldukça yüksek olması beklentisidir. Yeterli azmi görülen kadınlara mikro kredi verilir. Verilen sermayeler, haftalık ödemelerle geri alınır. Bu kredileri düzenli ödeyen kişiler, bu krediye daha sonra tekrar başvurduklarında daha yüksek oranda kredi alabileceklerdir.

Mikro kredi Başvurusunda ihtiyaç duyulan belgeler ise şunlardır: Mikro kredi başvurunuza dair form, fakirlik ilmühaberi, oturulan ev kira ise kiranın kontratı, ikametgah belgesi, nüfus aile bildirimi, sosyal sigortalardan güvence olmadığına dair belge, kredi dahilinde açılacak işin tanımı ve içeriği.

Mikro Kredi Başvurusu Hangi Kurumlara Yapılır?

Başvuru formunu doldurup, gerekli prosedürler tamamlandığı takdirde; Valiliklerde bulunan İl Özel İdarelerindeki Proje Uygulama Merkezlerine kredi başvurusu yapılabilir.

Mikro Kredi Nasıl Alınır?

Mikro kredi başvurusu yapan ve şartları sağlayan kadınlar 5’er kişilik gruplara ayrılır. Bu kadınlara 3 günlük eğitimler verilir. Bu eğitimler dahilinde, kredi başvurusunda bulunan kadınlar incelenir. Ardından başvuracakları konular hakkında daha fazla bilgi alınır. Eğitimler bitince, kadınlar değerlendirmeye alınır ve mikro kredi verilir. Belirlenen ve verilen ücretler, bir yıl süre boyunca her hafta düzenli olarak ödenmektedir. İlk başvurularda mikro kredi miktarı; 100 TL ve 1000 TL arasında olacaktır. Geri ödemelerini ve işlerini başarıyla yerine getiren kadınlara ikinci sefer kredi istediklerinde 2000 TL’ye kadar kredi verilebilir.

Mikro Kredi İle Yapılabilecek İş Sektörleri Nelerdir?

Kadınlara bu kredi verilirken, yapacakları sektöre bakılır. Bu sayede iş potansiyelleri de ölçülmektedir. Kadınlar bu kredilerle şu sektörlerde işler yapabilir: Terzilik, yetiştiricilik, kuaförlük, ev yemekleri satışı, ticarethaneler açma, hazır giyim tipi çalışmalar yapma vb.

Kısaca özetlemek gerekirse mikro kredi şartlarını sağlayıp kredi başvurusu kabul edilen ev hanımlarına ve işsiz olup iş kurmak isteyen kadınlara mikro kredi verilmektedir. Mikro kredinin küçüklüğüne aldanarak bu paradan ne olur ki diye düşünmeyin. Mikro kredi ile iş kurarak kısa sürede zengin olan kişilerin varlığını arama motorunda araştırarak görebilirsiniz. Öte yandan ev ekonomisine katkıda bulunma keyfini yaşarken ülkemizin kalkınmasına da fayda sağlayacağınız için mutlu olabilirsiniz. Mikro kredi ile iş kurarak çocuğunuzun geleceğine yatırım yapabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.