"Enter"a basıp içeriğe geçin

28 Nisan 2020 Dolar Kuru Ne Olacak? Dolar Neden 7 TL Olmuyor?

28 Nisan 2020 Dolar Kuru Ne Olacak? Dolar Neden 7 TL Olmuyor?

Piyasa ekonomisi gereğince fiyatlar arz ve talebin kesişmesi ile oluşur. 

Bunun bizim için anlamı şudur: Satıcıların sattığı fiyat ile alıcıların aldığı fiyat eşitlenmektedir. Biz satarken başka birileri alıyor demektir. (banka makası dahil değildir.) 

Siz x,xxxx fiyatından doları satabiliyorsanız alıcı taraf o fiyattan almayı kabul ediyor demektir. 

Satıcı 6,99 tl’den satarken alıcı da 6,99 tl’den almalıdır. Bankaların giderlerini karşılamak ve dolayısıyla kâr etmek için uyguladığı makas oranı veri olarak alınmıştır. 

Durum böyleyken piyasada oluşan her fiyat oluşumunda en az bir alıcı ve en az bir satıcı bulunmalıdır. Döviz piyasasında ise binlerce, milyonlarca alıcı ve satıcı olabilir.

Öyleyse dolar kuru son zamanlarda nasıl 6,99’a gelip geri dönüyor? Dolar kuru neden 7 lirayı geçmiyor? Bize en çok gelen sorular arasında yer aldığı için cevaplamak istedik. Yazının amacı bilmişlik taslamak değildir. Piyasayı herkes tarafından anlaşılabilir kılmak iktisatçıların sorumluluğudur.

Piyasa ekonomisini benimsediğimizi söyledik. Fiyat, piyasada belirlenir. Peki, fiyat neden 7 lira olmadı? Geçen hafta boyunca bu konu konuşuldu. 

Sizin yürümeye çalıştığınızı varsayalım. Harekete geçmenizi sağlayan nedir? Bir güç uygularsınız ve hareketinizi devam ettirmeye çalışırsınız. Sürtünme kuvvetinden daha fazla güç uygularsanız harekete geçip yürüyebilirsiniz. Şimdi, örneğimizin bu konu ile ne alakası var diyor olabilirsiniz. Dolar almak istediğinizi düşünelim. Almak istiyorsunuz ve satmak istediğiniz fiyatı belirliyorsunuz. Bunu piyasaya bildiriyorsunuz. Karşı tarafta ise güçlü bir satış var. Diyelim ki Merkez Bankası talebi rahatlıkla karşılıyor. Böyle bir durumda dolar 7 lirayı nasıl geçebilir? 

Dolar kuru 7 lirayı neden geçemiyor? Çünkü, dolar almak isteyenlere yüklü miktarlarda dolar satan güçlü bir satıcı var. Böyle bir durumda dolar artabilir mi? Merkez Bankası 6,99’dan satmaya devam ettiği sürece kaynaklarının son kuruşuna kadar doları aynı noktada tutabilir. 

Geçen hafta ( 20-25 Nisan haftası) çok güçlü ataklar olmadı. Geçtiğimiz hafta spekülasyonun bol olduğu bir hafta değildi. Merkez Bankası ve piyasadaki etkin alıcı ve satıcıların yoğun isteği ile kur 6,99’da sabitlenmiş gibi oldu. Bir nevi sabit kur gibi düşünmeyin. Öyle düşünürseniz yanılırsınız. “Sabit kura mı geçtik?” gibi sözler duyarsanız onlara yazımızı gönderebilirsiniz.Aklınıza takılan soruları buradan sorabilirsiniz. 

Merkez Bankası Dolar Kurunu Daima 6,99’da Tutabilir mi? Neden Tutmaz?

Aklınızda olabilecek bir soruya daha değinmek isterim. 

– Merkez Bankası, piyasaya dolar vermeye devam ederse  kuru bu seviyede tutabilir demiştik. Öyleyse Merkez Bankası dolar satsın ve kur aynı seviyede kalsın diyor olabilirsiniz. Bu durum nereye kadar devam edebilir? Kaynaklarımızın yettiği yere kadar devam edebilir. Hatta döviz kurlarını düşürebiliriz. Peki, o durum nereye kadar devam edebilir? Bir sonraki atakta gol yeme ihtimalimiz nedir?  Bir futbol maçının 50. dakikasında gücünüzü tüketirseniz, son 40 dakikada size şov yapabilirler. Bu nedenle, Merkez Bankası ihtiyatli davranmaya çalışmaktadır. Dolar kurunu 7 TL’nin altında tutmaya çalıştıklarına göre bir bildikleri vardır. Dolar kuru artarsa, ithal girdi maliyetleri artacak. Bu da enflasyonu artıracak. Enflasyon artarsa faizler artmak zorunda kalacak. En basit senaryo olarak bunu verebiliriz.

dolar kuru artisi yansimasi - 28 Nisan 2020 Dolar Kuru Ne Olacak? Dolar Neden 7 TL Olmuyor?
erkin sahinoz dolar kuru yansıması

Muhtemelen psikolojik sınırın aşılmasını istemiyorlar. Bırakırlarsa önünü alamayacaklar. Bırakırlarsa dere gibi akıp gideceğini düşündükleri zamanlarda çeşitli yöntemlerle piyasaya dolar vererek (piyasadaki talebi karşılayarak) dolar kuru artışını önlemeye çalışabilir. Bizden çok daha fazla veriye sahip oldukları için ve bizden çok daha fazla denklemi bir arada çözmeye çalıştıkları için sözlerimiz bir yorumdan öteye geçemez. Sıradan vatandaş 6 liradan alıp 7 liradan satmanın peşinde olabilir. Merkez Bankası ve Bakanlıklar bir denklem ile uğraşmazlar. Aynı anda en yüksek fayda sağlayarak çözmeye çalıştıkları onlarca denklem olabilir. Kamu Bankalarını da bunlara dahil edebiliriz. Kamunun çıkarlarını korumak, kamu kurumlarının bir görevidir. Kamu Bankaları, destek kredilerinde düşük faizle kredi verdikleri gibi, kritik dönemlerde döviz kurları konusunda da devreye girebilirler. Dolar kurunun ani artışının ekonomiye yansımasını düşünüyor olabilirler. Kontrollü biçimde salabilirler. İpi bir anda bırakmak istemediklerini düşünüyorum. “Dolar kuru ne olacak?” derseniz, bilmediğimizi ekleriz. 28 Nisan 2020 tarihindeyiz. Dolar kuru 6,99 civarında dolaşmaktadır. Piyasada 1 saat sonra ne olacağına dair kesin bilgimiz yoktur. Gelişmelere göre anlık tepkiler vereceğiz. Sizi piyasalar hakkında haberdar edeceğiz.

Şimdi sizin aklınızda iki soru olabilir:

  1. Piyasa ekonomisi uyguluyorsak Merkez Bankası niye müdahale ediyor? 
  2. Dolar kurunun kaç lira olması bizim için en iyi durum olur? 


Sözümüz olsun, diğer yazılarımızda değineceğiz. Bizi kaydedin, sizi bilgilendirmeye devam edelim.  

2 Yorum

  1. Vatan Şaşar Vatan Şaşar 29 Nisan 2020

    Dolar kurunun kaç lira olması bizim için en iyi durum olur?

    90 milyon nüfuslu bir ülkede herkes için farklı bir en iyi durum vardır. Biz derken ülke rezervini yani MB’yi, varlık fonunu, devletin kasasını kastediyorsak USD/TRY’nin sıfıra yakın olması avantajlıdır. Biz derken kazancı ve alım gücü en düşük ve nüfusu ve oy potansiyeli en büyük olan kitleyi kastediyorsak dolar bazında alım gücü kaybı yaşamaması avantajlıdır. Bu da sabit kur ya da az dalgalı kur ile mümkün. Biz derken ülkedeki sanayiyi ve üretim ekonomisini kastediyorsak ani oynaklıklara müsaade etmeden kurun serbest hareketine karışılmaması gerekir. Bizim için hangisi iyidir sorusu bizim kim olduğumuzla çok daha yakından ilişkilidir. Hiçbir şey ucuz ya da pahalı değildir. Görecelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.