"Enter"a basıp içeriğe geçin

22 Nisan 2020 Dolar Kuru ve Faiz Oranları

22 Nisan 2020 Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı gerçekleşti. Faiz oranları düşürüldü. TCMB, faizi % 9,75’den 8,75’e indirdi.

Faiz Oranları neden düşürüldü? Faiz oranları düşüşü ne anlama geliyor?

TCMB, neden faizi düşürüyor?

Faiz oranları düşünce ne olur? Faizi düşürerek ne amaçlanmaktadır? Merkez Bankası, kısa vadeli faiz oranlarını değiştirerek uzun vadeli faiz oranları üzerinde etki yaratmak ister. Kısa vadeli faiz oranlarının düşürülmesinin amacı, “paranı ticarete yönelt” olarak algılanabilir. Sermayeni faize koyup beklemek yerine “al, ver ve ekonomiye can ver” demek istemektedir.

Koronavirüs salgını dünya ticaretini olumsuz etkiledi. Amerikan Merkez Bankası (FED), dolar basmasına rağmen bizde dolar kuru yükseliyor. Dünya üzerindeki dolar arzı yükselirken bizde neden dolar kuru artıyor dediğinizi duyar gibiyiz. Çünkü, TCMC’de Türk Lirası basıyor. Elbette, bu yalnızca bir sebebidir.

Dünyadaki birçok Merkez Bankası, para basmaya başladı. Parasal genişlemeye gidiliyor. Koronavirüs salgınının izleri silinmeye çalışıyor. Bu durumun ne kadar geçerli olacağını göreceğiz. Diğer yandan, küresel çapta bir ekonomik kriz beklentisi arttı. İnsanlar evlerinde ve çalışmakta zorluk çekiyor. İşler sıkıntıya girdi, hayat aksadı.

Dolar Kuru Neden Artıyor?

Dolar Kuru Neden Artıyor? Buna kesin bir cevap vermemiz gerekirse dolara olan talep artıyor diyebiliriz. Öyleyse, dolara olan talep neden artıyor diye sormalıyız. Sizi dolar almaya teşvik eden sebepler nelerdir? O sebeplerinin bütününü ortaya çıkardığımızda dolar kurunun neden arttığını söyleyebiliriz.

  • ithal mallara olan talep artmış olabilir. Aldığımız birçok ürünün ithal olduğunu görünce nedenini anlayabilirsiniz.
  • Faiz oranlarının düşmesi ile birlikte dolar almaya yönelen yatırımcılar olabilir
  • TCMB’nin TL basması, TL üzerinde bir değer kaybı yaşanacağı beklentisi ortaya çıkarmış olabilir. Rezerv para birimi olan dolara daha çok güven duyuluyor olabilir.
  • Açıkladığımız verilere dair beklentilerin olumsuz olması dolar kurunun artışının bir sebebi olabilir.

İlk bakışta aklımıza gelen onlarca sebep olabilir. Çünkü, dolar kurunun artması tek bir nedenle gerçekleşmez. Dolara talebi artıran nedenlerin incelenmesi gerekebilir.

Sonuç olarak, 22 Nisan 2020 Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı gerçekleşti. Faiz oranları düşürüldü. TCMB, faizi % 9,75’den 8,75’e indirdi. Altın fiyatlarında %1’lik bir artış gözlendi. Dolar kuru 6,99 civarında gezinmektedir. 7 lira olmamak için direnen bir kur gözlemliyoruz.

Yatırımlarınızı değerlendirmek ve geleceğe güvenle bakmak için bizi takip edebilirsiniz. Yatırım tavsiyesine dair fikir belirtmiyoruz. Güncel bilgileri sizin için derliyoruz.

Tarih: 22/04/2020 saat 16:00 Güvenli Para Ekonomi Bülteni

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.