"Enter"a basıp içeriğe geçin

24 Nisan 2020 Dolar Kuru

Bu yazı Türkiye Saati ile 02:50’de yazılmıştır. Anlık dolar kuru 6,9553 TL’dir.

Dolar Kuru Nasıl ve Nerede Belirlenir?

Dolar kuru, piyasadaki arz ve talebe göre belirlenecektir. Kurun şu kadar olması bekleniyor, bu kadar olması bekleniyor sözleri spekülasyondur. Sizin “Dolar kuru artacak mı?” sorunuza cevap verebilmek kolay değildir. Piyasadaki alınacak kararları bilmiyoruz. İnsanların nasıl tepki vereceğini bilmiyoruz. Biz sadece tahmin yapabiliriz. Tahminler de oynaklığın yüksek olduğu dönemlerde pek doğru sonuçlar vermezler.

Dolar Kuru Artacak mı? Yoksa Düşecek mi?

İnsanların artış ve düşüşü tepki verdiğini biliyoruz. Siz 24 Nisan 2020 Dolar Kuru için kesin bir sonuç istiyorsunuz. Ancak kur piyasadaki işlem yapan insanların kararlarına göre şekilleniyor. Milyonlarca insanın ne yapacağını bilemeyeceğimize göre kesin bir sonuç yoktur. Biz tahmin yaparken Merkez Bankası farklı bir adım atabilir. Yöneticiler, Döviz için yeni vergiler getirebilir. Kambiyo vergisi vb. vergiler getirilerek döviz alımına yönelik bir engelleme girişimi ortaya konabilir. Türk Lirası için yeni teşvikler ortaya çıkabilir. Diğer yandan, tam tersi anlamda geçerli olabilecek adımlar da atılabilir. Dolar kurunun yükselmesini sağlayacak gelişmeler gün içerisinde ortaya çıkabilir.

Döviz kuru, içinde bulunduğumuz serbest piyasa ekonomisi gereğince piyasada belirlenir. Döviz kurunun belirleyicileri de bizzat döviz alıp satan hanehalkı, firmalar ve devlettir. Kısacası, kuru belirleyen insanların hareketleridir. İnsanların beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda kur fiyatlanır.

İthal Ürünler Dolar Kurunu Nasıl Arttırıyor? Gümrük Vergileri Neden Geliyor?

İthal ürünlere olan taleplerimiz kuru arttırıcı bir etki yaratabilir. Son zamanlarda ithal ürünlere gelen vergiler tam olarak bunu önlemek amacını taşır. Önleyemiyorsak bile vergi geliri elde edelim anlamını taşıyabilir. Sizler ürünü alırken Türk Lirası ile alırsınız. Ancak sizin ürünü aldığınız firma o ürünü dolar vererek alır. Çünkü, ithal etmiştir. Devlet ise talebini azaltmak istediği ithal ürünlere yüksek vergiler getirebilir. Burada engellenmek istenen döviz kurunun artışıdır. Diğer her şey veriyken sözlerimiz geçerlidir.

Sonuç olarak 24 Nisan 2020 Dolar Kuru üzerine birçok fikir okuyacaksınız. Her gün döviz kurları üzerine yazılar okuayacaksınız. Ancak yazıların çok büyük bir kısmı size hiçbir bilgi vermeyecek. Çünkü, biz piyasada olanları sonradan anlayacağız. Ekonomistler, olay gerçekleştikten sonra gerçeği anlarlar.

Verilere, beklentilere göre tahmin yapmak doğru olabilir. Konular hakkında hiçbir fikriniz olmamasından çok daha iyi olabilir. Ancak kesinlik belirtmediğinden emin olmalıyız. Tahminlerin tersinin de çıkabileceğini düşünmeliyiz. Döviz, altın, kripto para üzerine yapılan bütün tahminlere bu bakış açısı ile yaklaşırsanız sonucunda üzülmeme ihtimaliniz yüksektir.

Eğer yazımızı faydalı bulduysanız döviz, altın, banka ve kripto para üzerine daha fazla bilgi edinmek için sitemiz üzerinde gezinebilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.