"Enter"a basıp içeriğe geçin

Arazi İle Arsa Arasındaki Fark Nedir ?

Arazi ile arsa arasında ki farkı bilmeyen okurlarımıza buradan bu iki terim arasında ki farkın ne olduğunu açıklamak istiyoruz.

Arazi olarak geçen yerlerin aslında imar anlamında herhangi bir yatırımının olmadığını belirtmek istiyoruz. Arazi olarak geçen yerler aslında dağlar, tepeler, yollar ve dereler arasında kalan kısım olarak açıklanmaktadır.

Arsa olarak geçen yerlerin ise bunun tam aksine olan yerler olduğunu belirtmek istiyoruz. Belediye sınırları içerisinde kalan ancak burada imar yapısı mümkün olan yerlerin arsa olarak geçtiğini belirtmek istiyoruz. Araziden farkının imar yapılmasının mümkün olmasıdır. Bu detaya dikkat ederek sizlerde arsa ve arazi arasında ki farkın ne olduğunu görebilirsiniz. Arsa ve arazilerin tapu ödemeleri konusunda da farklı harç türlerini ödemek zorunda olduğunuzu sizlere açıklamak istiyoruz.

Arazilerden emlak vergisi alınıyor mu?

Emlak vergisi kanununda bazı yerlerin bu vergiden muaf oldukları resmen açıklanmıştır. Özellikle tarım arazilerinin ve köy yerlerinde bulunan ve halkın kullanımına sunulan binalardan herhangi bir şekilde emlak vergisinin alınmadığını sizlere belirtmek istiyoruz. Köy yerlerinde bulunan binalar arasında emlak vergisinden muaf olan yerleri açıklamak istiyoruz.

  • Köy içerisinde yer alan ve tarım işletmelerine ait olan binaların herhangi bir şekilde emlak vergisi ödemesinin söz konusu olmadığını belirtmek istiyoruz.
  • Bunun dışında tarımın geliştirilmesinde kullanılan soğuk hava depoları da vergiden muaf olan yapılar arasında yer almaktadır.
  • Köy yerlerinde bulunan içmelerin ve kaplıcalarında herhangi bir şekilde emlak vergisi ödemesi söz konusu değildir.
  • Aynı zamanda köy yerinde bulunan ve umuma açık olarak işletin yerlerinde emlak vergisi konusunda muaf olduklarını belirtmek istiyoruz.
  • Köy yerlerinde bulunan hamamların, çamaşırhanelerin ve değirmenlerinde herhangi bir şekilde emlak vergisine tabi olmadıklarını buradan açıklamak istiyoruz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.