"Enter"a basıp içeriğe geçin

Dolar Kuru Artarken İnsanlar Mutlu mu Oluyor? Fiyatlar Ne Olacak?

İnsanlar ve Döviz Kuru Üzerine Bir İnceleme

Dolar kurunun artışı kimleri mutlu eder? Dolar artarken insanlar mutlu mu oluyor? Bu işten kim kârlı çıkar? Dolar kuru artışı insanlara ne hissettiriyor?

“Dolar kuru neden artar?” konusunu merak ediyorsanız döviz kategorimizi gezinebilirsiniz. Sorunuza cevap bulacağınızdan eminiz. Eğer bulamazsanız yorum bölümünden yazmanız halinde hemen cevaplayabiliriz. Şimdi ana konumuza geçelim. İnsanlar eğleniyor mu?

Birçok sözlük üzerinde artışa sevinen insanlar görüyoruz. Kur artarken, artışına sevinip sosyal medyada kahkaha atan insanlara rastlayabiliyoruz. Eğer milyon dolarlarınız yoksa kur artışlarına sevinmek pek akıllıca değildir. Çünkü, kur artışları bize fiyat artışları olarak geri dönecek. Bugün ucuza aldığımız ürünleri yarın daha pahalıya alacağız. Geçmişte de öyle olmadı mı? Firmalar fiyatları artıyor dediğinizi duyar gibiyiz…

Bizim ülkede genellikle firmaya bir yükleniş görüyoruz. Firmalar, fiyatları artırdı gibi yansıtılabiliyor. Şirketleri güzellemek için yazmıyoruz. Elbette aralarında fahiş zam yapanalar da vardır. İyi de firma nasıl fiyat artıyor? Daha az satmak uğruna neden fiyat artışı sağlıyor? Ürün fiyatları neden artıyor? Yoğun talep artışı kaynaklı fiyat dalgalanmalarına değinmiyoruz. Bugün 1 liraya aldığımız ürünü yarın 1,25 katına aldığımız ürünlere değiniyoruz. Evet, aslında enflasyona vurgu yapmak istiyoruz. Dolar kuru artışı enflasyona yansıyacak! Enflasyon ise fiyatları artıracak. Birçok ürünün fiyatları ne yazık ki artacak! 6 Mayıs 2020 Dolar kuru başlığını okuyorsunuzdur. Orada da değindiğimiz üzere dolar kurunun üzerinde birçok faktör bulunuyor. Dolar, tek bir sebeple fiyatlanmıyor. Aynı biçimde ürünlerin olduğu gibi…

İnsanlar Mutlu mu? Firmalar Ne Durumda?

İnsanlar kötü gidişata seviniyor mu? Sevinerek saçmalayan insanlar olduğuna da eminiz. Ancak şu bir gerçek ki gülünecek durumda değiliz. Bir bütün olarak hepimiz üzerine düşeni yapabilmeyiz. Biz üzerimize düşeni yaparak sizi bilgilendirmeye çalışıyoruz. Ekonomik kriz eşiğindeyiz ve koronavirüs belası ile boğuşuyoruz. Bir yandan virüs, bir yandan ekonomi bizi vuruyor. İnsanlar bunalmış durumda!

Bir doları bile olmayan biri olarak konuşuyoruz. Dolar kurunun artışını biliyoruz ve görüyoruz. Buna rağmen ihtiyacımız olmayan doları almamak için direniyoruz. Ama nereye kadar böyle gidebilir? Mesele, dolara olan ihtiyacı yok edebilmektir. İnsanlar, doları neden talep ediyor? Çünkü, dışarıdan gelen ürünlere bağımlı olabiliriz. İnsanlar, neden dolar almak istiyor? İnatla neden dolara koşuyorlar? Güven sorunu yaşayabiliyorlar.

Mesele, kalıcı ve ciddi adımların atılmasıdır. Ekonomiye tam destek verilmesi ve güvenin yeniden inşa edilmesi gerekmektedir. Dolar kuru artışı hepimizi üzecek! Diğer yandan kendi sonumuzu kendimiz getiriyoruz gibi görünüyor. Bu çelişki bizi endişeye sürüklüyor.

Döviz Tevdiat Hesapları – 200 Milyar Dolar

Türk banka hesapların yaklaşık 200 milyar dolar gibi bir döviz bulunuyor. Döviz Tevdiat Hesaplarını duydunuz mu? Aslında Türkiye’de döviz var. İnsanlar, dolara güvenmeyi seçiyor. Öyleyse onlar neden dolara güveniyor?

İnsanlara döviz hesaplarındaki dolarları sattırmanın bir yolu var mı? Gel kardeşim, vazgeç bu sevdadan ve sat diyebilir miyiz? Bunu yapabiliriz. Amacımız bunu tatlı dille gerçekleştirmek ve gerçekten Türk Lirasına olan güveni yeniden inşa etmek olmalıdır. Bizler piyasaya müdahale edemeyiz. Kimsenin neden dolar aldığını sorgulayamayız. Neden aldıklarını öğrenebilir ve o durumu önleyebiliriz. Sizin için sunduğumuz guvenlipara.com sitesinin size ulaşması bile dolar kuru ile fiyatlanırken kimseye dolar alma diyemeyiz. Mesele, ürünlerin dolarla fiyatlanmasından geçiyor ve insanlar doalarla borçlu olabilir.

Dolar kuru artarken mutlu olan insanlar ise anlamsız bir durumdadır. Belki de ağlanacak haline gülüyordur. Ne diyelim? Sizi döviz ve altın başlıklarına yönlendiriyoruz.

“Hangi hisseyi alalım?” dediğiniz soruları cevaplamıyoruz. Yatırım tavsiyesi vermiyoruz. Genel bir bakış açısı sunuyoruz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.