"Enter"a basıp içeriğe geçin

Genç Girişimci Nedir? – Nasıl Olunur?

Genç Girişimci Nedir? – Nasıl Olunur?

Devlet, girişimcilerin iş kurabilmesi için maddi destek sağlamaktadır. Bir insanın genç girişimci olabilmesi için belirli yaşlar arasında olması gerekir. Bu yaşlarda olup iş kurmak isteyen kişilere devlet, para desteğinin yanı sıra daha birçok imkan tanımaktadır. Genç girişimci nedir? Genç Girişimci nasıl olunur? Hakkında tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.


Genç Girişimci Nedir?


Bir insanın Türkiye sınırları içerisinde genç girişimci olabilmesi için yaşının 18’den büyük fakat 29’dan küçük olması gerekir. Bu yaş aralığında olan ve kendi işini kurmak isteyen kişiler, belirli şartları sağladıktan sonra genç girişimci desteklerinden faydalanabilirler.


Devlet, genç girişimci tanımına uyan herkese yardımcı olmak için birçok imkan tanımaktadır. Çünkü; kurulan iş yerleri istihdamı artıracak ve işsizlik oranlarını düşürecektir. İşsizliğin düştüğü bölgelerde suç oranlarının bile düştüğü gerçeğini bildiğinizi varsayıyoruz. Girişimciler ihracata yöneldiği zaman ülkeye getirecek oldukları döviz ile birlikte, ekonomiye büyük oranda katkı yapacaklardır. Gençler, ülke dışına yazılım satabilirse vatanına büyük hizmetlerde bulunacaklardır. Bu nedenle, genç girişimciler ülkemiz açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir.


Genç Girişimci Destekleri


Hibe Desteği
Kendi işinin kurmak isteyen kişilerin oldukça işine yarayan bu destek, devlet tarafından sağlanmaktadır. Genç girişimci olacak kişinin alabileceği hibenin en üst limiti 50 bin TL olmaktadır. Bu miktardan fazla hibe desteği almak mümkün değildir. Genç girişimciler, aldığı bu desteği sadece kurdukları işin gereksinimleri olarak kullanabilirler. Örneğin; Makine ve ofis giderleri gibi eşyalar. İş yeri için gerekli olmayan şeyler, hibe desteğinin dışında kalacaktır.


Kredi Desteği
Genç girişimcileri daha çok desteklemek adına hibenin yanı sıra faizsiz ya da düşül faizli kredi desteği de sağlanmaktadır. Bu destek sayesinde 50 bin TL hibe desteği yetmeyen genç girişimcilerin buna ek olarak 100 bin TL’ye kadar da kredi alma imkanı vardır. Fakat bu kredi de hibe gibi iş kurmadan önce verilmemektedir.


Vergi Desteği
Devlet tarafından açıklanan düzenlemelere göre genç girişimcilere vergi desteği de sağlanacaktır. İlk kez iş kuracak 18 – 29 yaş arası gençlerin 3 sene boyunca gelir vergilerinin alınmamasına karar verildi. İş kurmak isteyen gençler, bu sayede iş kurunca herhangi bir gelir vergisi ödemek zorunda kalmayacak. Yapılan bu düzenleme ile birlikte iş kuran gencin 3 sene boyunca vergiye değil, kendine para ayırması ya da borçlarını ödemesi sağlanacak.


Genç Girişimci Desteği Şartları


Genç girişimci desteği şartları, aynı zamanda genç girişimci olabilmenin de şartlarıdır. KOSGEB, iş kuracak ya da kurmuş olan kişilere maddi destek sağladığı gibi, eğitim desteği de sağlamaktadır. Genç girişimci olmanın ilk şartı, bu eğitim programlarını tamamlamaktır. Eğitim programını başarılı bir şekilde tamamlayan herkes, girişimcilik sertifikasına sahip olabilir.
Genç girişimci olmak için girişimcilik sertifikası almak isteyen kişiler, bu işlemi kısa bir süre içerisinde online dersler ile birlikte gerçekleştirebilmektedir. Eski sistemde sadece örgün eğitim olduğu için bu süreç daha fazla uzayabiliyordu fakat şuan ise, süreç oldukça kısa ve basit bir şekilde işlemektedir.


KOSGEB’in destek vermek için aradığı şartlardan bir diğeri ise, işletmenin son 1 sene içerisinde açılmış olmasıdır. 1 yıldan daha önce açılmış veya daha açılmamış olan iş yerleri için ne kredi ne de hibe desteği almak mümkün değildir. İşletme, başvuran kişinin tamamen kendi imkanları doğrultusunda açılmış olmalıdır. Eğer iş yerine ortak bir kişi var ise, genç girişimci desteğine başvuran kişinin %50 veya daha üzerinde ortaklık payı olmak zorundadır.


KOSGEB’in desteklerinden faydalanmak isteyen kişilerin KOSGEB veri tabanına işletmelerini kaydettirmiş olmaları gerekir. Buna ek olarak KOSGEB sisteminden KOBİ beyannamesi doldurulmalıdır. Başvuru sürecinde bu beyannamenin güncel olmadığı durumlarda başvuru reddedilecektir.


Genç girişimcilerin yararlanabildiği bir başka imkan ise sigorta olmaktadır. Bu sigorta desteğinden yararlanmanın şartı ise, gerçek kişi olarak ilk defa sigortalı olmaktır. İşi kuran kişinin bu imkana başvurması ve işi kurduktan sonra herhangi biriyle ortaklık yapmaması gerekmektedir.
Buna ek olarak iş yerinin bağlı olduğu yerin vergi dairesinden “Genç Girişimcilere Kazanç İstisnası Belgesi” kesinlikle alınmalıdır. Bu kurallardan herhangi biri yerine gelmezse, kişi genç girişimciler için olan sigorta prim desteği imkanından faydalanamayacaktır.


Genç Girişimci Desteği Başvurusu Yapma


KOSGEB’in bir genç girişimciden istediği bütün şartları sağlayan kişi, KOSGEB veri tabanına da kaydolmuşsa başvuru yapabilir. Bu başvuru günümüzde birçok işlemin gerçekleştirildiği yer olan e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Genç girişimci desteklere başvurmak için KOSGEB’in resmi web sitesine girilmelidir.


KOSGEB’in ana sayfasından T.C. Kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile birlikte sisteme girmek mümkündür. Bu işlemden sonra ise, “Yeni Girişimci Desteği Başvuru Formu” bulunmalıdır. Bu formu, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmak gerekir. Aksi takdirde bazı sıkıntılar yaşanması muhtemeldir.


Yeni Girişimci Desteği Başvuru Formu KOSGEB’e teslim edildikten sonra yetkili dişiler tarafından değerlendirilir. Bu değerlendirme sonucunda başvurunun kabul edileceği veya edilmeyeceği belirlenmektedir. Başvurunun kabulünden sonra doldurulması gereken bir de taahhütname vardır. e-Devlet üzerinden bu taahhütnameyi doldurmanız mümkündür. Bütün bu işlemlerden sonra başvuru işlemleriniz tamamlanmış demektir.

GüvenliPara.com ve Finansmanim üzerinde yayınlanmıştır. Genç Girişimci Nedir? – Nasıl Olunur? blogu üzerinde de bulabilirsiniz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.