"Enter"a basıp içeriğe geçin

İpotekli Aracımı Satabilir Miyim?

İpotekli Aracımı Satabilir Miyim?


Bankadan almış olduğunuz taşıt kredisi ile bir araç satın almış iseniz, borcunuz bitene kadar bankanız bu aracı ipotekli olarak göstermektedir. Özellikle de son zamanlarda çokça tercih edilen taşıt kredileri nedeni ile çoğu araç ipotekli olarak görülmektedir. Peki, aracınızı satmak istiyorsanız yapabileceğiniz hiçbir yöntem yok mu? İpotekli aracınızı satabilmek için aşağıda sıralayacağımız üç farklı yöntemden size en uygun olanını tercih edebilirsiniz.


Aracı Alacak Olan Kişi Borcu Üzerine Alabilir mi?


Evet, ipotekli aracınız var ve aracınızı satmak istiyorsunuz. Bunun için ilk yöntemden bahsedelim. Aracı alacak olan kişi ile aracı satan kişinin kendi arasında anlaşmasına dayanan bu yöntem ile aracınızı elden çıkarmanız mümkün. Fakat bu işlem yalnızca alıcı ve satıcının kendi arasında anlaşması ile bitmiyor. Alıcı ile satıcının resmi antlaşması şart. Aynı zamanda taşıt kredisini veren bankayı da bu durumdan haberdar etmek gerekiyor. Banka ise satıcı ile yapmış olduğu sözleşmeyi bitirerek, alıcı ile yeni bir sözleşme hazırlıyor. Bu işlemler ile ipotekli aracınızı elden çıkartmış oluyorsunuz.


Aracı Alacak Olan Kişi Borcu Kapatabilir mi?


İpotekli aracı satabilmenin yollarından biri de aracı alacak olan kişinin borcu kapatmasıdır. Fakat bu durum için alıcı ve satıcı arasında karşılıklı bir güven oluşması çok önemlidir. İşlem sadece bununla da bitmemekle birlikte, noter huzurunda karşılıklı bir sözleşme de yapılmalıdır. Bu şekilde satıcının üzerinde olan borcu kapatan alıcı, ipoteği kaldırır ve satış işlemi gerçekleşmiş olur. İpoteğin kaldırılmasının ardından aynı zamanda alıcının borcu ödemesinden sonra, alıcının satıcıya da ödemesi gereken miktarın da hangi koşullar altında ödeneceği hakkında sözleşme yapılmalıdır.


Araç Sahibi Borcu Kapatabilir mi? 


Üçündü yöntem ise araç sahibinin borcu kapatmasıdır. Aracın satışının ardından elde ettiğiniz tutar ile aracınızın ipoteğini kaldırabilirsiniz. Eğer alıcı ipotekli bir şekilde aracınızı satın almak istiyorsa yine bunun için noter huzurunda sözleşme yapmak gerekecektir.
Yukarıda açıklamalı olarak verdiğimiz üç yöntem ile de ipotekli aracınızı satabilir veya ipotekli olan bir aracı satın alabilirsiniz. Tüm bu işlemler için gerekli olan belgeleri ve antlaşmaları sağlamak zorundasınız.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.