"Enter"a basıp içeriğe geçin

Konut Alacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Konut alımı yapacak olan vatandaşlarımızın özellikle konut alımlarında dikkat etmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Bu konuda konut alımı yaparken konutlarda ne gibi özellikleri dikkat etmelisiniz.

Konutlara değer kazandıran durumlar hangileri?

Merkezi konumda olması

Konut alımı yapacak olan müşterilerin en çok dikkat etmesi gereken detaylar arasında, konutun merkezi konumda yer alması gelmektedir. Eğer alacağınız konut ulaşım yönünden sıkıntısı olmayan ve önemli yerlere yakın ise fiyatı da buna göre değişkenlik gösterecektir. Okul, hastane, toplu taşıma yerlerine olan yakınlığı konutun fiyatının otomatik olarak artmasında etkili olan unsurlar arasında yer almaktadır. Bu yüzden de konutunuzun değer kazanmasın en önemli detay bu belirttiğimizdir. Aynı zamanda yakınlarında yapılması planlanan önemli projelerde konutun değer kazanması yönünden oldukça etkili olan detaylar arasında yer almaktadır.

Ulaşım olanaklarına dikkat edin

İstanbul veya Ankara gibi illerde son derece önemli olan ulaşım olanakları konutların değerlerinde de oldukça önemlidir. Mesela E-5 üzerinde bulunan bir konut ile TEM otoyolu üzerinde bulunan konut fiyatları arasında farkın olmasının nedeni ulaşım olanaklarının E-5 üzerinde bulunan konutlarda daha fazla olmasındadır. Bu yüzden de konut almadan önce konutun çevresinde bulunan toplu taşıma ve ulaşım olanaklarının neler olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yeni bina olması

Konut alacağınız zaman evin değerinin artmasında en önemli etkenler arasında konutun yeni olması da ilk sıralarda gelmektedir. Yeni binaların standartlara uygun halde yapılması konutların fiyatlarının bu denli yüksek olmasına neden olmaktadır. Bu yüzdende konut alımı yaparken mümkün olduğu kadar yeni bina almaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.

Güney cephesi olması

Ülkemizin Kuzey Yarım kürede bulunuyor olması evlerin güney cephelerinin daha çok güneş almasına neden olmaktadır. Bu yüzden de konut alımı yaparken evinizin güney cepheye bakmasını tercih edebilirsiniz. Ancak güney cepheye bakan evlerin kuzeye bakan evlere göre fiyatlarının biraz daha pahalı olduklarını belirtebiliriz.

Ön cephe olmasına dikkat edin

Konut alımı yaparken fiyatları etkileyen unsurlar arasında konutun ön cepheye bakıyor olması da etkilidir. Özellikle ülkemizde birçok binanın yan yana inşa edilmesi bazı evlerin cephelerinin kapalı olmasına neden olmaktadır. Sizlerde bu konuda alacağınız konutun ön cepheye bakmasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Ara kat olmasına dikkat edin

Ara katta bulunan konutlar hem ısınma bakımından hem de güvenlik bakımından oldukça önemlidir. Bu yüzden konut alımı yapacağınız zaman alacağınız evin ara katta olmasına özen göstermeniz konutun değerinin daha artmasına neden olacaktır. Ara katta bulunan konutların bir de önleri açık ve güneş alıyorsa, aynı binada diğer oturan komşularınıza göre az yakıt yakacak ve ciddi bir tasarruf elde etme şansını bulmuş olacaksınız.

Asansör olması

Konut alacağınız bina içerisinde asansöründe bulunması fiyatının artmasına etki eden unsurlar arasında yer almaktadır. asansör bulunan binaların büyük çoğunluğunun yeni bina olduğunu düşündüğümüz de fiyatının da ona göre yüksek olacağını belirtmekte fayda vardır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.