"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kredi Alırken Yapılması Zorunlu Olan Sigortalar

Kredi çekeceğiniz sırada bankaların müşterilerine zorunlu olarak sigortalar yaptığını biliyoruz. Ancak bu sigorta türlerinin bazıları zorunlu olmamasına rağmen banka tarafından zorunlu olarak gösterilmektedir. Bu yüzden de zorunlu olan ile zorunlu olmamasına rağmen zorunlu gibi gösterilen sigorta türleri hakkında bilgiler verelim.

Konut sigortası

Konut alacak olan müşteriler eğer konutlarını konut kredisi çekerek alacaklarsa, bankalar bu konuda müşterilerine sigorta hizmeti sunmaktadır. Aslında yasal olmayan bir işlem olan bu sigorta türünü siz istemediğiniz zaman bankanı konut kredisi türünde sizlere olumsuz cevap vermesinden dolayı mecburi bir şekilde bu kredi türünü yaptırmak zorunda kalıyorsanız. Aslında alacağınız konutta meydana gelme riski bulunan afetlere karşı önlem alınması açısından son derece faydalı olan bu sigorta türü zorunlu olarak gösterilen kredi türleri arasında yer almaktadır.

Alacağınız konutta meydana gelecek olan yangın, sel veya diğer durumlar karşısında müşterilerin mağdur olmaması adına bu sigorta türü hem sizleri hem de bankayı güvence altına almaktadır. konut kredisinde yapılan sigorta türünü yaptırırken sigorta hizmetini alacağınız firma ile sigorta kapsamında yer alan detayları öğrenmenizde fayda bulunmaktadır.

Deprem Sigortası (DASK)

Ülkemizin deprem kuşağı içerisinde yer almasından dolayı konutlarda son yıllarda deprem sigortası yaptırılmasının zorunlu olduğunu belirtmek istiyoruz. Kanuni olarak zorunlu hale getirilen bu sigortanın asıl amacının deprem veya deprem sonrasında meydana gelen olan zararlar karşısında konut sahiplerini ve konut kredisi ile alınan kredilerde bankayı güvence altına almaktadır. her yıl yapılması zorunlu olan Deprem sigortasını sigorta şirketlerini giderek kolay bir şekilde yaptırma şansınız bulunmaktadır.

Deprem sigortası ücretleri nasıl belirlenmektedir?

Deprem sigortasının zorunlu olarak olmasından dolayı, sigorta yaptıracak olan kişilerin farklı fiyatlar ödemek zorunda olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu tutarların değişkenlik göstermesinin nedenleri arasında ilk sırada evin değeri ve bulunduğu konum olduğunu belirtmek istiyoruz. Evinizin değeri ne kadar yüksek ise deprem sigortası ödeme konusunda o kadar yüksek ücretler ödeme şansınız bulunacaktır.

Olası bir deprem durumunda evlerinizin garanti altına alındığı kurumun ise Doğal Afetler Sigorta Kurumu tarafından güvence altına alındığını belirtmek istiyoruz.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.