"Enter"a basıp içeriğe geçin

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası Nedir?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi, gündemde olan önemli konulardan. Bu kadar popüler olmasına rağmen, zorunlu bireysel emeklilik sistemi hakkında akıllarda birçok soru işareti mevcut. Çünkü aslında zorunlu bireysel emeklilik sistemi yeni getirilen bir uygulama değil. 2001 yılından bu yana kullanılan 4632 sayılı bireysel emeklilik sistemi ile ilgili kanun bize birkaç detay vermekteydi. Fakat kesinti oranları, yaş sınırı, statü ölçütü, gönüllü giriş gibi konularda değişiklikler olunca sizin de kafanızın karışmış olması oldukça normal. Şimdi kısa kısa kafanızdaki soruları cevaplandırmak istiyoruz.

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi kimleri kapsamaktadır?

Aktif çalışmakta olan kişilerden 1972 ve üzeri doğum tarihli olanlar zorunlu bireysel emeklilik sistemine dâhil olmak zorundadır. İlk örneği 1 Ocak 2017’de 1000 ve üzerinde çalışana sahip iş yerlerinde uygulandı. Ardından bu aralık 250 ile 1000 çalışanı olan şirketlere yansıdı ve onlar da sisteme dahil edildi. Bu sayı aralığı resmi gazetede yayınlanarak, 2019’dan itibaren bütün sektör personellerinin zorunlu bireysel emeklilik sistemi içerisine katılması gerçekleştirilmeye başlanmıştır.

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde kazanç ne kadardır?

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminin aylık olarak birikim tutarı, prime esas olan kazancınızın %3’üne eşit olacaktır. Fakat eğer birikiminizi arttırmak isterseniz; işvereninize bildirim yaparak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde kalmaya devam etmek isterseniz, aylık olarak yaptığınız katkı payının %25’i desteğinden yararlanırsınız. Sadece bir defa geçerli olmak üzere 1000 lira destek verilecektir. 10 yılı aşan sistemde devam etme durumunda, toplam birikiminizin %5’i kadar daha bir katkı devlet tarafından size ödenecektir.

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminin riskleri nelerdir?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemi; çok dile getirilmese de finans piyasasında bulunan diğer yatırım araçlarına bakınca oldukça düşük getiri sağlar. Bu durum onun geride kalan bir sistem olmasına yol açmaktadır. Dalgalı piyasaların yaşandığı ülkemizde zorunlu bireysel emeklilik sistemi, yatırım olarak altın veya dövizin gerisinde kalır. Ülke parasının değer kaybetmesiyle doğabilecek olan değer düşüklüğünden dolayı emeklilik şirketine herhangi bir talep hakkınız yoktur. Bu yüzden; zorunlu bireysel emeklilik sisteminin sağladığı meblağ, içinde riskleri de barındırır.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.