"Enter"a basıp içeriğe geçin

Blokzincir (Blockchain) Ekonomisi Nedir?

Blokzincir (Blockchain) Ekonomisi Nedir?

Blokzincir, içerisinde sayı dizileri olan blokların bir araya gelerek oluşturduğu zincire denir. 1991 senesinde ortaya çıkan bu sistem, ilk başlarda sayısal belgelerin tarihlerinde değişiklik yapılmaması adına kullanıldı. Bu sistemdeki amaç, noter olmadan sayısal belgelerin tarihlerinin ayarlanmasıydı.

blockchain blokzincir ekonomisi - Blokzincir (Blockchain) Ekonomisi Nedir?
blokzincir (blockchain)


Blokzincir, ilk çıktığı senelerde işe yarasa dahi son zamanlarda geldiği noktaya oranla kıyaslanamayacak kadar küçük bir sisteme sahipti. Aradan yaklaşık 18 yıl geçtikten sonra Satoshi Nakamoto adlı kişi tarafından geliştirilerek kullanılmaya başlandı. Satoshi, sayısal kriptolama sistemini geliştirdikten sonra dünyada işler değişti. Blockchain ekonomisi için üretilen ilk para ise Bitcoin oldu.


Blokzincir ekonomisi son yıllarda oldukça merak edilen konulardan biri haline geldi fakat bu konu hakkında detaylı bilgi verebilen sadece birkaç kripto para uzmanı bulunuyor. Bu uzmanların yer aldığı ve insanlara bilgilendirme yapacakları Blockchaine Ekonomisi adlı bir konuşma, 20 – 21 Şubatta İstanbul’da düzenlendi.


Blokzincir (Blockchain) Nedir?

2009 senesinde Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilen bu sistem, son zamanlarda Bitcoin transferi için kullanılmaktadır. Özellikleri sadece bununla sınırlı kalmayan Blokzincir, Bitcoin’in diğer alt coinlerinin de her türlü işlem görmesini sağlar. Ayrıca Blokzincire kayıt edilen bir verinin değiştirilmesi oldukça zordur.
Blokzincir ekonomisi zarar görmesin diye bu bloklar, dağınık ağ sistemi şeklinde çalışmaktadır. Dağınık sistem ile çalıştığı için düzensiz sanılabilir ama durum böyle değildir. Her kaydedilen bloğa ait bir hash değeri bulunur. Hash, her bloğa özel bir kimliktir. Bloğun içerisinde bulunan bilgilerde bir değişim söz konusu olursa, bloğun hash’i de ona göre değişmektedir.


Blokzincirin Özellikleri Nelerdir?

Blokzincir, ağa kaydettiği bir veriyi on binlerce blokta kopya olarak tutmaktadır. Buna ek olarak ağ içerisinde yapmak istediğiniz her türlü işlemi de takip etmenize olanak sağlayacaktır. Ayrıca Blokzincirine işlenen verilerin değiştirilmesini engellemektedir. Kısacası, yukarıda bahsettiğimiz belgede değişiklik yapamama sisteminin bilgisayar ortamına aktarılmış ve güvenliğinin arttırılmış şeklidir.


Blokzincir, bundan 10 sene öncesine kadar önemsiz bir konumdayken, şuan yeni nesil internet yapısının temeli olabilecek bir teknoloji haline geldi. Ayrıca; Siber savunma, veri bütünlüğü, tedarik zinciri ve güvenli muharebe gibi başka alanlarda da kullanılmaya başlandı. Kullanıcılara sağladığı inanılmaz güvenlik önlemleri sayesinde askeri alanlarda da tercih edilmekte.


Blokzincirin temel mantığı; Dağınık bir ağ oluşturmak, bu ağın içerisine kaydedilen her veriyi bloklara yerleştirmek ve verinin binlerce kopyasını dağınık bir şekilde oluşturmak. Bunlara ek olarak her bloğa ait bir hash numarası vermek ve bu numarayı her işlemde değiştirmek. Blokzincir bu özellikler ve güvenlik sistemi sayesinde Estonya gibi ülkelerin güvenlik sistemlerinde kullanılmaktadır.


Blokzincirin Zayıf Noktası Var mı?

Blokzincir ekonomisi herhangi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalmasın diye üstün güvenlik sistemiyle korunmaktadır. Bu sistemin en önemli unsuru dağınık ağdır. Yüksek güvenlik önlemelerine sahip olsa bile, bazı zayıf noktaları da bulunmaktadır.


Blokzincir, hesaplama sistemini kullanırken oldukça fazla enerji harcamaktadır. Örneğin Bitcoin’in ağ yapısı 1 yıl içerisinde 160 ülkenin ihtiyacı olan enerjiyi tek başına tüketmektedir. Karışık bir sisteme dayalı olduğu için diğer ağlara oranla daha yavaş bir hızla çalışmaktadır. Blokzincir kullanacak bir ülkenin veya firmanın uğrayacağı ekonomik zararı göze alması gerekir.

Son zamanlarda birçok ülke Blokzincir teknolojisi kullanmak için çalışmalara başlamış durumda fakat bu ağ yapısının dünyada bulunan enerjinin çoğunu tüketmesi de bilinen bir gerçek. Özellikle ABD, Rusya, Çin, Kanada ve Estonya bu ülkelerin başında gelmektedir. Estonya, son yıllarda uğradığı siber saldırı sebebiyle çok büyük zararlar gördü. Bu kadar büyük zarara bir daha uğramak istemediği için diğer ülkelerden önce bu ağ yapısını kullanmaya başladı.


Blokzincir Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İş modeliniz için Blokzincir sistemi kullanmak istiyorsanız, hangi tür Blokzincir kullanmak istediğinizi bilmeniz lazım. Eğer verileriniz değişken değilse ve verilerinizi değiştirecek kullanıcı sayısı birden fazla değilse Blokzincir kullanmanız gerek olmadığı halde sizin daha çok para harcamanıza neden olacaktır.


Online güvenilir otorite kullanabiliyorsanız da Blokzincire gerek kalmayacaktır. Eğer bu durumlardan hiçbiri yoksa aşağıda yer alan konuların hangi tür Blokzincir kullanımı gerektirdiği yazmaktadır. Bu listeye bakarak hangi tür Blokzincir kullanmanız gerektiğine bakabilirsiniz.

  • Veri ekleyenler online güvenilir otorite kullanmayı bilmiyorsa, Açık Blokzincir
  • Veri ekleyenler güvenilir değilse ve evrensel doğrulama gerekiyorsa, Açık ve İzinli Blokzincir
  • Veri ekleyenler güvenilir değilse ve evrensel doğrulama gerekmiyorsa, Gizli ve İzinli Blokzincir kullanabilirsiniz.


Yukarıda yer alan konularla ilgilenmeniz için daha büyük oluşumlara sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü; Bitcoin konusunda da bahsettiğimiz gibi, Blokzincir oldukça güvenli bir sistem olmasına rağmen çok fazla enerji harcamaktadır. Bu harcanan enerji de yüksek maliyetli ödemeler anlamına gelmektedir.
İş modeline göre ne tür ağ kullanması gerektiğini bilmeyen kişiler, Blokzincir ekonomisi veya Blockchain ekonomisi olarak arama motorlarında arama yapmaktadır. Şuan bu tür aramalar çok az sonuçla insanların karşısına çıkıyor ama ilerleyen yıllarda Blokzincir ekonomisi olarak yapılan aramalarda birçok sonuç çıkacak gibi gözüküyor.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.