"Enter"a basıp içeriğe geçin

E-Devlet Vergi Borcu Sorgulama

Devlete olan çeşitli vergi borçlarının sorgulanması e-devlet platformu üzerinden yapılabilmektedir. E-devlet borç sorgulama işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/ adresini kullanabilirsiniz. Ülkemizde yer alan tüm kamu, kurum ve kuruluşlar bu sistem içerisinde yer alırlar ve sistem üzerinden sorgulama yapılabilir.

Örneğin SGK 4B hizmet dökümünü sorgulama, araç borç sorgulama, vergi borcu sorgulama, SGK borç sorgulama gibi çok sayıda işlem online olarak yapılabiliyor. Bunun yanında sistem üzerinde, mahkeme dava dosyası sorgulama, adli sicil kaydı sorgulama, tapu bilgileri sorgulama ve emeklilik işlemleri sorgulama gibi bilgi edinme hizmetleri de bulunuyor.

Yapılması gereken sadece e-devlet sistemine girmek ve istenilen borç sorgulama işlemini yapmaktır. E-devlet sistemi üzerinden hangi sorgulamaların yapılabildiğini görmek için e-devlet sistemine girmek yeterlidir.

Maliyeye Borç Sorgulama

Bu arada doğrudan Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesine girilerek de maliye borç sorgulama işlemlerini yapmak mümkündür. http://gib.gen.tr/gib-borc-sorgulama/35.html linki kullanılarak, herhangi bir vergi borcu olup olmadığını kısa sürede öğrenmek mümkündür. İnternet sitesine giriş için, güvenlik açısından TC kimlik numarası ile birlikte nüfus cüzdanı üzerinde bulunan birkaç bilginin de girilmesi gerekiyor.

Adıma Ait Olan Tüm Borçları Nasıl Öğrenebilirim?

Sonuç olarak ister e-devlet kapısı üzerinden ister Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi üzerinden her türlü vergi borcu sorgulaması yapılabilmektedir. Gereksiz gecikme faizleri ve yüksek maliyetler ile karşılaşmamak için vergi borçlarını ödemeyi geciktirmemekte yarar var.

Tüm Vergi Borcu Sorgulama

İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı da kendi web sitesi üzerinden, insanları vergi borçlarını öğrenme ve ödemeye davet etmektedir. Trafik para cezaları ve motorlu taşıtlar vergisi borçlularının yanı sıra diğer vergi borçluları da hesaba katılırsa, sadece İstanbul’da mükellef sayısı üç milyon civarındadır. Yani çoluk çocuk her on kişiden ikisi vergi dairelerine borçludur.

Sadece yetişkinler olarak bakılırsa durum oldukça vahimdir. Bu kadar mükelleften yüzde 60’ı bin TL’nin altında, yüzde 85’i ise 5 bin TL’nin altında borçludur. İşin ilginç yanı çoğu mükellef bu borçlardan haberdar değildir.

Oysa vergi borcunu öğrenmek hiç de zor değil. Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesinde Borç Bilgilendirme Servisi üzerinden bütün vergi borçlarını sorgulamak mümkündür.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.