"Enter"a basıp içeriğe geçin

Emlak Vergisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ülkemizin en önemli gelir kaynakları arasında yer alan Emlak vergisinin hesaplamasını yapmak isteyen ziyaretçilerimize bu konuda bilgiler sunmak istiyoruz. son yıllarda değerlenen konutların ve dükkanların değer artışlarına bağlı olarak artış gösteren bu vergi türünde hesaplama işlemi asıl yapılır ona bakalım.

Hesaplama yaparken hangi emlak türü üzerinden hesaplama yapacaksınız ona göre yapmanız gerekmektedir. Konut, arsa veya iş yeri gibi türlerde emlak vergisinin hesaplanması farklılık göstermektedir.

Verginin ödemesini yapacağınız zaman Kasım ve Aralık aylarının sonuna kadar iki taksit seçeneği ile yapma şansınız bulunmaktadır. Bu yüzden bu tarihlere dikkat ederek sizlerde vergilerinizin gününün geçmeden ödemesini yapabilirsiniz.

Emlak vergisi hesaplaması yapılırken dikkat edilen detaylar arasında konutların büyükşehir içerisinde veya büyükşehir dışarında olması da dikkat edilen durumların başında gelmektedir. Aynı zamanda vergi oranları hesaplanırken yıl içerisinde meydana gelen artışlar da dikkate alınmaktadır.

Emlak vergisi oranları ne kadar?

Büyükşehir dışında kalanlar için hesaplama yaparken mesken tiplerinde Binde 1, diğer binalarda Binde 2, arazilerde Binde 1, arsalarda ise Binde 3 oranında hesaplama yapılmaktadır.

Büyükşehir içerisinde yer alanlarda

Eğer emlaklarınız büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde kalıyorsa, mesken tiplerinde Binde 2 oranında, Diğer Binalarda Binde 4 oranında, Arazilerde Binde 2 oranında, Arsalarda Binde 6 oranında hesaplama yapılarak dikkate alınmaktadır. Hesaplamalar konusunda yıllar arasında artış fiyatları değişkenlik gösterdiğinden dolayı vergilendirme sistemine yıllar içersinde dikkat etmeniz gerekmektedir.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.