"Enter"a basıp içeriğe geçin

Emlak Vergisinden Kimler Muaf Olmaktadır

Emlak vergisi ödeme konusunda bazı kişilerin muaf olduklarını belirtmek istiyoruz. 2007 yılında çıkartılan yasa ile belirlenen kriterlere uygun olan kişilerin emlak vergisi ödeme konusunda herhangi bir şekilde vergi ödemesinin söz konusu olmadığını belirtmek istiyoruz.

Emlak vergisinden muaf olan kişiler

  • Herhangi bir geliri bulunmayan ve tek bir dairesi bulunan ve bu dairenin 200 metrekarenin altında bulunması durumunda bu kişinin emlak vergisinden muaf olduğunu belirtmek istiyoruz.
  • Bunun dışında emekli olan ve konutunun metrekaresi 200 metrenin altında bulunan kişilerde vergi türünden muaf olmaktadır.
  • Gazilerin ve şehit yakınlarının da emlak vergisi konusunda muaf olduklarını belirtmek istiyoruz.

Ancak bu hesaplama işlemi yapılırken konutun 200 metrekarenin altında olması gerekmektedir. 200 metrekarenin üzerinde yer alan konutlar için vergi ödemek zorunda kalacaklardır.

Bu durumun dışında emlak vergisi ödeyecek olan bir durum daha söz konusu olmaktadır. 18 yaşını doldurmamış olan ve herhangi bir yasal vasisi bulunmayan kişilerde emlak vergisi ödememesi konusunda herhangi bir yatırımın söz konusu olmadığını belirtmek istiyoruz.

Belirttiğimiz durumlardan herhangi bir tanesi sizlere uyuyorsa sizlerde emlak vergisinden muaf tutulmak için bağlı bulunduğunuz belediyeye giderek buradan başvuru yapmanız gerekmektedir. Tek bir sefer için yapmanız gereken bu işlemden sonra sizlerde emlak vergisi muafiyetinden yararlanma şansını yakalamış olacaksınız. İşte merak ettiğiniz emlak vergisi muafiyeti durumları.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.