"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kira Vergisinden Muaf Olmanın Yolları

Kira vergisi ev sahiplerini yakından ilgilendiren bir konudur. Ev sahiplerinin bir çoğu bu konudaki haklarından habersizdir. Bu yazımızda ev sahiplerinin kira vergisinden nasıl muaf olacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kira gelirinin bildirim ve beyanı, her yıl Mart ayı içerisinde gerçekleştirilir. Bu beyannamenin verilme şartları bulunmaktadır. Yıllık gelir beyannamesi şu kişilerden istenir;

  • Bulunulan yıla ilişkin olarak beyana tabi geliri sadece gayrimenkulden ibaret olanlardan,
  • Konut geliri 3,300 TL’nin üzerinde olanlardan
  • İşyeri kira geliri üzerinden vergi kesintisi yapılanlardan,
  • Kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırı olan 27.000TL’den fazla olanlar,
  • Malını kiralayan kişinin beyanname verme sınırı 1,400 TL’yi geçenler.

Yıllık olarak belirtilen kira bedelinin altında kalanlardan ise yıllık beyanname talep edilmez. Kira gelirinin beyanı için tapunun kişiye ait olması gerekmektedir.

Kira geliri beyannameleri, yasaya göre, unvan sahibi kişi tarafından elektronik ortam kullanılarak yollanabilir. Ayrıca beyannameler elden vergi dairesi aracılığıyla da teslim edilebilir. Bir diğer yol ise, taahhütlü olarak posta yoluyla göndermektir.

Okuma-yazma bilmeyen ya da engelli olan mesken sahipleri için bu görevi vergi dairesi personeli gerçekleştirebilir. Vergi ödemelerinde 1. Taksit 31 Mart tarihinde, ikinci taksit ise 31 Temmuz tarihinde yapılmalıdır.

Kira gelirinizi beyan etmemeniz ya da eksik beyanda bulunmanız durumunda, Maliye tarafından bu durum tespit edilir ise sizin için sağlanabilecek hiçbir fırsattan yararlanamazsınız. Ayrıca usulsüzlük yaptığınız gerekçesiyle ceza ödemek zorunda kalırsınız.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.